Nowe brygady i bataliony WOT

 

W 378 dzień prowadzonej przez WOT operacji przeciwkryzysowej, w czwartek, 18 marca w Zegrzu, z udziałem szefa MON odbyła się odprawa, podczas której podpisano decyzję o utworzeniu nowych brygad OT oraz podsumowano działalność Wojsk Obrony Terytorialnej w 2020 roku, w tym zaangażowanie w walkę z epidemią koronawirusa. Minister Obrony Narodowej pan Mariusz Błaszczak podpisał decyzję, na mocy której zostaną sformowane trzy nowe Brygady Obrony Terytorialnej oraz 6 nowych batalionów.

Na mocy podpisywanej dziś decyzji Ministra Obrony Narodowej, zostaną sformowane trzy nowe Brygady Obrony Terytorialnej:

- 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej w Warszawie,
- 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej w Chełmie,
- 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej w Przemyślu.

Struktura Wojsk Obrony Terytorialnej wzbogaci się również o 5 nowych batalionów lekkiej piechoty. Ich siedzibami będą Kraśnik, Ełk, Limanowa, Krosno Odrzańskie i Opole. Powstanie też batalion dowodzenia WOT dyslokowany w Pomiechówku i w Zegrzu.

Minister Obrony Narodowej, pan Mariusz Błaszczak, mówił: „Budowanie bezpieczeństwa to nie tylko odstraszanie agresora ale wsparcie społeczeństwa, na czele tych działań stoją żołnierze WOT. Za to dziękuję Paniom i Panom w oliwkowych beretach, staliście się symbolem profesjonalizmu i symbolem pomocy świadczonej społeczeństwu w sytuacji kryzysowej.

Formacja rozrasta się,  formacja się rozwija. Dziś liczy 27 tys. żołnierzy. Podpisałem decyzję, która stanowi o rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest 15 brygad, nowe powstaną w województwach, w których jest największe zainteresowanie służbą w WOT, ale także są to województwa, które stanowią z punktu widzenia bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, miejsca kluczowe. Chodzi o województwa podkarpackie, lubelskie i stolicę, w największym województwie w naszym kraju. W Warszawie liczba mieszkańców się zwiększa, stolica będzie miała własną brygadę.”

Generał Wiesław Kukuła, zaznaczył, że „awanse i wyróżnienia żołnierzy świadczą o naszym zaangażowaniu, żołnierzy codziennie w operacji jest 5,5 tys.  Jestem dumny z Was żołnierze, i dopóki to zagrożenie będzie dotykać nasze społeczeństwo, będziemy nieść pomoc.

Decyzja o rozwoju WOT, umożliwia budowanie docelowych zdolności. Do tej pory, powołaliśmy Centrum Szkoleniowe WOT oraz szkołę podoficerską SONDA, która wykształciła już 478 nowych podoficerów. Rozpoczęli oni służbę w WOT jak i w innych rodzajach sił zbrojnych.

Budowa WOT jest bardzo specyficzna, wiąże nie tylko potrzeby operacyjne ale też terytorialność, zaciąg ochotniczy. W jednych miejscach jest to zainteresowanie służbą większe niż w innych. Będziemy w stanie zagospodarować cały potencjał, wielu ochotników czekało na taką decyzję”.  

Podczas uroczystości gen. dyw. Wiesław KUKUŁA, awansował na kolejny stopień wojskowy żołnierzy „wyróżniających się ponadprzeciętnym zaangażowaniem, dyspozycyjnością i profesjonalizmem w realizacji powierzonych zadań związanych ze zwalczaniem skutków pandemii COVID-19”. W podziękowaniu za ofiarną służbę na rzecz ochrony życia i zdrowia Polaków w czasie pandemii COVID-19, a w szczególności za zaangażowanie przy realizacji Narodowego Programu Szczepień Pan Mariusz BŁASZCZAK – Minister Obrony Narodowej podjął także decyzję o wyróżnieniu nagrodami pieniężnymi żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową.

 

Zespół Prasowy Dowództwa WOT

Załączniki

powiązane informacje

Rok działań przeciwepidemicznych
Odporna wiosna,  Zarządzanie Kryzysowe,  Trwała Odporność 
1000 pedagogów na wojskowych webinariach
Odporna wiosna,  Zarządzanie Kryzysowe 
800-100-102: infolinia wsparcia organizatorów wypoczynku
Odporna wiosna,  Zarządzanie Kryzysowe