1000 pedagogów na wojskowych webinariach

Pionierski program e-szkoleń dla personelu placówek oświatowych został wdrożony w 13. Śląskiej Brygadzie OT. W organizowanych przez Brygadę webinariach dotyczących zachowania zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego wzięło udział do tej pory ponad tysiąc pedagogów.

Egzaminy w czasie pandemii – to hasło przewodnie webinariów jakie prowadziła ich pomysłodawczyni, mgr pielęgniarstwa, szer. Aneta Trzcińska. Podczas wirtualnych spotkań nauczyciele dowiadywali się nie tylko bezpiecznie powinny zostać przeprowadzone egzaminy, ale i czym jest convid-19, jakie są objawy zakażenia
i co zrobić gdy wystąpią one u ucznia oraz co zrobić aby zajęcia zarówno w szkołach jak i przedszkolach czy żłobkach były bezpieczne. Każde szkolenie trwa około dwóch godzin.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jako jedyna prowadzi tego typu internetowe szkolenia dla pedagogów. Dowódca 13. ŚBOT przyznaje,
że zainteresowanie szkoleniem przerosło jego najśmielsze oczekiwania.

- Nie spodziewaliśmy się, że tak wiele osób będzie chciało wziąć udział w webinarium. To pokazuje, że mamy coś wspólnego z pedagogami. Dyscyplina wśród nauczycieli jest bowiem tak wysoka jak w wojsku. Widać ich determinacje i olbrzymią chęć skorzystania z każdej okazji poszerzanie swojej wiedzy także w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. – dodaje płk. Białas.

Webinaria dla nauczycieli to autorski projekt szer. Anety Trzcińskiej, żołnierza 13 Śląskiej Brygady OT, a prywatnie pielęgniarki i wykładowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jak podkreśla szer. Trzcińska narodził się po pierwszych szkoleniach stacjonarnych, jakie przeprowadziła, zastanawiała się wtedy jak można zrobić to sprawniej i przede wszystkim bezpieczniej.

- Szkolenie online ogranicza kontakt, pozwala zachować dystans i wykorzystać możliwość zdalnego nauczania podczas pracy nauczycieli w domach – dodaje szer. Trzcińska.

Nauczyciele podczas webinariów przyznają, że tego typu szkolenie jest bardzo potrzebne. Najczęściej pytają o rodzaje masek,  sytuacje wyjątkowe takie jak: omdlenia, wystąpienie objawów covid19, alarmy bombowe, skuteczność mycia
vs skuteczność dezynfekcji rąk oraz o to jak utrzymać dystans przy przekazywaniu formularzy egzaminacyjnych, jak chronić zdających, ale i jak chronić siebie i swoją rodzinę.

Webinaria zorganizowano przy współpracy z Kuratorium Oświaty.

Monika KRASIŃSKA-LIGEJKA
Rzecznik Prasowy 13 Śląskiej Brygady OT

powiązane informacje

800-100-102: infolinia wsparcia organizatorów wypoczynku
Odporna wiosna,  Zarządzanie Kryzysowe 
Podlascy Terytorialsi przeprowadzili pierwszą dekontaminację
Odporna wiosna,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe 
Test&GO – zbadaj się i jedź.
Odporna wiosna,  Zarządzanie Kryzysowe