„SONDA” - kolejna edycja kursu podoficerskiego dla żołnierzy zawodowych
25.02.2021

„SONDA” - kolejna edycja kursu podoficerskiego dla żołnierzy zawodowych

 

W Szkole Podoficerskiej "SONDA" w Zegrzu trwa kurs dla kandydatów na podoficerów. W historii SP "SONDA", to już druga edycja tego kursu, który jest skierowany do żołnierzy zawodowych. Kurs rozpoczął się 8 lutego, jego zakończenie planowane jest na 9 kwietnia br. W szkoleniu uczestniczy 62 żołnierzy, w tym 51 żołnierzy z brygad Obrony Terytorialnej (10  żołnierzy z 1. PBOT, 10 – z 3. PBOT, 7 – z 4. W-MBOT, 8 – z 6. MBOT, 1 – z 7. PBOT, 3 – z 8. K-PBOT, 8 – z 9. ŁBOT, 1 – z 12. WBOT, 3 – z 13. ŚBOT) oraz 11 żołnierzy z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Kwalifikacje do kursu odbyły się w dniach 14-18 września ubiegłego roku. Na kwalifikacje stawiło się 207 żołnierzy, z których na dwa bazowe kursy zakwalifikowało się 135 żołnierzy. Pierwszy Bazowy Kurs Podoficerski odbył się w terminie 28 września– 13 listopada 2020 r. Kurs ukończyło 68 żołnierzy. 

Podczas kwalifikacji oceniana była wiedza teoretyczna kandydatów oraz ich sprawność  fizyczna. Kolejnym etapem była rozmowa kwalifikacyjna, podczas której kandydaci mogli uzyskać dodatkowe punkty za m.in. wykształcenie, aktywność społeczną oraz osiągnięcia w czasie służby. Celem kwalifikacji była selekcja kandydatów posiadających predyspozycje przywódcze.

Bazowy Kurs Podoficerski trwa łącznie 81 dni, w tym przez 21 dni jako kształcenie na odległość w formie e-learningu w macierzystej jednostce, a następnie 60 dni stacjonarnie w Szkole Podoficerskiej "SONDA".

Kurs kończy się egzaminem na pierwszy stopień podoficerski – kaprala, podczas którego żołnierze sprawdzeni zostaną z wiedzy teoretycznej, sprawności fizycznej oraz występowania w roli instruktora na punkcie nauczania. Na egzaminie sprawdzane są cechy przywódcze, skuteczność podejmowania decyzji w trudnych warunkach zarówno natury psychologicznej, jak i fizycznej.

W Wojskach Obrony Terytorialnej szkolenie podoficerów w ramach służby zawodowej oraz ochotniczej w ramach kursów „SONDA”, to jeden z najważniejszych elementów wzmacniających jego strukturę. Jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT, wpisanym między funkcjonujące już szkolenia szeregowych oraz kandydatów na oficerów w ramach kursu „Agrykola”.

Początkowo kurs podoficerski „SONDA” skierowany był wyłącznie dla żołnierzy OT -ochotników pełniących terytorialną służbę wojskową, ta forma kursu SONDA jest organizowana i prowadzona na szczeblu brygad OT.

Od moment powstania Szkoły Podoficerskiej „SONDA”, 1 października 2020 r., podległej Komendantowi Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, na szkolenia skierowano nie tylko dla żołnierzy OT, ale i żołnierzy zawodowych w kursach na pierwszy stopień podoficerski – kapral, jak również na stanowiska zaszeregowane dla stopnia etatowego podoficer i starszy podoficer. Pilotażowa edycja Bazowego Kursu Podoficerskiego „SONDA”, odbyła się w pierwszej połowie 2020 r. Wzięło w nim wówczas udział 70 żołnierzy. Stopień kaprala otrzymało wówczas 68 żołnierzy. Jednocześnie w ubiegłym roku realizowane były szkolenia bazowe na poziomie brygad OT. 

W 2020 roku stopień kaprala otrzymało 368 absolwentów kursów SONDA dla żołnierzy OT oraz 68 żołnierzy zawodowych.

Autor notatki: szer. Iwona Jędruszczuk
Zespół Prasowy, Dowództwo WOT

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

SP SONDA: Podoficerowie solą Armii
SP Sonda 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Trenuj z Wojskiem w ferie
SP Sonda,  Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Wydarzenia,  Zdrowy styl życia,  CSWOT 
SONDA szkoli w 25BKpow
SP Sonda,  Szkolenia i ćwiczenia