Dowództwo 6 Mazowieckiej Brygady OT przeniesione do Radomia
15.01.2021

Dowództwo 6 Mazowieckiej Brygady OT przeniesione do Radomia

 

Decyzję o przeniesieniu z Warszawy do Radomia Dowództwa 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego przekazali podczas konferencji prasowej 14 stycznia br. sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz oraz dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła. Zadecydowano, że terytorialsi 6 Mazowieckiej Brygady będą stacjonować w kompleksie wojskowym zlokalizowanym w Radomiu przy ul. Sadków 9 obok żołnierzy z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Podczas konferencji przedstawiono również nowego dowódcę 6 Mazowieckiej Brygady płk. Witolda Bubaka oraz jego zastępcę ppłk. Łukasza Baranowskiego.

Zgodnie z koncepcją utworzenia wojsk obrony terytorialnej 6 Mazowiecka Brygada OT od początku miała stacjonować w Radomiu. Jednak ze względu na różne okoliczności, m.in. wstrzemięźliwość lokalnego samorządu, problemem było pozyskanie odpowiedniej lokalizacji – przyznał wiceminister Skurkiewicz. – Ale dzięki dowództwu 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego znaleźliśmy dom dla mazowieckiej brygady OT – dodał.

Wiceminister obrony zaznaczył też, że 6 Mazowiecką Brygadę OT tworzy prawie 1500 żołnierzy służby terytorialnej i 240 zawodowych. Skupieni są oni w czterech batalionach lekkiej piechoty: w Grójcu, Radomiu, Pomiechówku i Płocku. – Potencjał tej brygady jest bardzo duży. Przez cztery lata wiele razy pokazywali się z bardzo dobrej strony. Zwłaszcza w ostatnich miesiącach, gdy w czasie pandemii z wielkim zaangażowaniem pomagają potrzebującym i wspierają wojska operacyjne – zaznaczył minister Skurkiewicz.

Do przeprowadzki terytorialsów na południe województwa mazowieckiego odniósł się także gen. dyw. Wiesław Kukuła. Dowódca WOT-u przyznał, że po rozwinięciu struktur w samym Radomiu będzie 888 żołnierzy WOT-u i 35 stanowisk dla pracowników resortu obrony narodowej. – To ogromny potencjał. Żołnierze będą nie tylko żyć w tej społeczności, ale także aktywnie ją wspierać – powiedział generał. Zwrócił także uwagę na duże zainteresowanie służbą w WOT na południowym Mazowszu. – Zarówno 61 Batalion Lekkiej Piechoty z Grójca, jak i 62 Batalion z Radomia są jednymi z najlepiej skompletowanych jednostek w wojskach obrony terytorialnej. Jestem przekonany, że wojska OT wpiszą się tu doskonale w system zarządzania kryzysowego i potrzeby obronne tej społeczności – dodał gen. Kukuła.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej powstała w drugim etapie tworzenia wojsk OT, 1 lipca 2017 roku. Od lutego 2018 roku brygada ma wyróżniającą nazwę „Mazowiecka” i nosi imię rotmistrza Witolda Pileckiego. 6 Mazowiecką Brygadę OT tworzą cztery bataliony lekkiej piechoty: 61. w Grójcu, 62. w Radomiu, 64. w Płocku i 65. w Pomiechówku. Od 30 grudnia 2020 roku 6 Mazowiecką Brygadą OT dowodzi płk Witold Bubak, jego zastępcą jest ppłk Łukasz Baranowski.

płk Marek PIETRZAK
Rzecznik prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Przekazanie obowiązków dowódcy 1 Podlaskiej Brygady OT
Kadrowe,  Lokalne,  Wydarzenia 
Wojsko gOTowe na kobiety
Kadrowe,  Społeczne,  Innowacje 
Batalion WOT w Opolu
Kukuła,  Kadrowe,  Tradycja,  Lokalne,  Wydarzenia