Dowództwo 6 Mazowieckiej Brygady OT przeniesione do Radomia
15.01.2021

Dowództwo 6 Mazowieckiej Brygady OT przeniesione do Radomia

 

Decyzję o przeniesieniu z Warszawy do Radomia Dowództwa 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego przekazali podczas konferencji prasowej 14 stycznia br. sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz oraz dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła. Zadecydowano, że terytorialsi 6 Mazowieckiej Brygady będą stacjonować w kompleksie wojskowym zlokalizowanym w Radomiu przy ul. Sadków 9 obok żołnierzy z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Podczas konferencji przedstawiono również nowego dowódcę 6 Mazowieckiej Brygady płk. Witolda Bubaka oraz jego zastępcę ppłk. Łukasza Baranowskiego.

Zgodnie z koncepcją utworzenia wojsk obrony terytorialnej 6 Mazowiecka Brygada OT od początku miała stacjonować w Radomiu. Jednak ze względu na różne okoliczności, m.in. wstrzemięźliwość lokalnego samorządu, problemem było pozyskanie odpowiedniej lokalizacji – przyznał wiceminister Skurkiewicz. – Ale dzięki dowództwu 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego znaleźliśmy dom dla mazowieckiej brygady OT – dodał.

Wiceminister obrony zaznaczył też, że 6 Mazowiecką Brygadę OT tworzy prawie 1500 żołnierzy służby terytorialnej i 240 zawodowych. Skupieni są oni w czterech batalionach lekkiej piechoty: w Grójcu, Radomiu, Pomiechówku i Płocku. – Potencjał tej brygady jest bardzo duży. Przez cztery lata wiele razy pokazywali się z bardzo dobrej strony. Zwłaszcza w ostatnich miesiącach, gdy w czasie pandemii z wielkim zaangażowaniem pomagają potrzebującym i wspierają wojska operacyjne – zaznaczył minister Skurkiewicz.

Do przeprowadzki terytorialsów na południe województwa mazowieckiego odniósł się także gen. dyw. Wiesław Kukuła. Dowódca WOT-u przyznał, że po rozwinięciu struktur w samym Radomiu będzie 888 żołnierzy WOT-u i 35 stanowisk dla pracowników resortu obrony narodowej. – To ogromny potencjał. Żołnierze będą nie tylko żyć w tej społeczności, ale także aktywnie ją wspierać – powiedział generał. Zwrócił także uwagę na duże zainteresowanie służbą w WOT na południowym Mazowszu. – Zarówno 61 Batalion Lekkiej Piechoty z Grójca, jak i 62 Batalion z Radomia są jednymi z najlepiej skompletowanych jednostek w wojskach obrony terytorialnej. Jestem przekonany, że wojska OT wpiszą się tu doskonale w system zarządzania kryzysowego i potrzeby obronne tej społeczności – dodał gen. Kukuła.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej powstała w drugim etapie tworzenia wojsk OT, 1 lipca 2017 roku. Od lutego 2018 roku brygada ma wyróżniającą nazwę „Mazowiecka” i nosi imię rotmistrza Witolda Pileckiego. 6 Mazowiecką Brygadę OT tworzą cztery bataliony lekkiej piechoty: 61. w Grójcu, 62. w Radomiu, 64. w Płocku i 65. w Pomiechówku. Od 30 grudnia 2020 roku 6 Mazowiecką Brygadą OT dowodzi płk Witold Bubak, jego zastępcą jest ppłk Łukasz Baranowski.

płk Marek PIETRZAK
Rzecznik prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Generał brygady dr Krzysztof Stańczyk Dowódcą WOT
Dowódca WOT,  Kadrowe,  Stańczyk,  Wydarzenia 
Poznaj nowego rzecznika prasowego DWOT
Kadrowe,  Rzecznik prasowy 
Przekazanie obowiązków dowódcy 1 Podlaskiej Brygady OT
Kadrowe,  Lokalne,  Wydarzenia