Pierwsza SONDA żołnierzy zawodowych.

 

Zakończyły się pierwsze kwalifikacje na Bazowy Kurs Podoficerski w Szkole Podoficerskiej SONDA dla szeregowych zawodowych. Egzaminy kwalifikacyjne trwały przez 5 dni i wyłoniły 135 kandydatów, którzy otrzymają szansę podniesienia kwalifikacji i awansu na pierwszy stopień podoficerski – kaprala.

W kwalifikacjach na kursy podoficerskie wzięło udział 207 żołnierzy z wszystkich Brygad Obrony Terytorialnej oraz Dwóch Centr Szkolenia. Z uwagi na fakt, iż mamy miejsca na dwa kursy po 64 szkolonych rywalizacja była zacięta – mówi Komendant Szkoły st. chor. sztab. Piotr PECHTA. Finalnie kwalifikacje ukończyło 135 kandydatów z czego udział w pierwszych dwóch kursach weźmie udział wyłącznie 128 z najlepszymi wynikami – dodaje.

Kwalifikacje do SONDY składały się z kilku etapów. Pierwszym z nich był sprawdzian z wiedzy teoretycznej, którego zdanie umożliwiało przystąpienie do testu sprawności fizycznej. Ostatnim etapem była rozmowa kwalifikacyjna, podczas której kandydaci przedstawiali wymaganą i dodatkową dokumentację związaną z przebiegiem swojej służby oraz zdobytymi umiejętnościami podczas kursów i szkoleń zarówno wojskowych jak i cywilnych. Każdy etap był oddzielnie punktowany, a kwalifikowani byli wyłącznie kandydaci, którzy ukończyli wszystkie etapy z wynikiem pozytywnym. Jednakże na kurs dostali się żołnierze, którzy uzyskali największą liczbę punktów.

Bazowy Kurs Podoficerski trwa łącznie 81 dni, w tym przez 21 dni jako kształcenie na odległość w formie e-learningu w macierzystej jednostce, a następnie 60 dni stacjonarnie w Szkole Podoficerskiej. Kurs kończy się egzaminem na pierwszy stopień podoficerski – kaprala. Pierwszy kurs rozpocznie się już za kilka dni w Zegrzu, drugi planowany jest w pierwszym kwartale 2021 roku.

Szkoła Podoficerska SONDA ma celu kształcenie zawodowej kadry na stopnie sierżanta oraz chorążego, a także przygotowanie szeregowych zawodowych do objęcia pierwszego stopnia podoficerskiego. W przyszłości przewidziane są także kursy dla osób cywilnych chcących zostać podoficerami Wojska Polskiego.

 

st. sierż. Robert KOWALEWSKI
Rzecznik Prasowy SP SONDA

Załączniki

powiązane informacje

SP SONDA: Podoficerowie solą Armii
SP Sonda 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Trenuj z Wojskiem w ferie
SP Sonda,  Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Wydarzenia,  Zdrowy styl życia,  CSWOT 
SONDA szkoli w 25BKpow
SP Sonda,  Szkolenia i ćwiczenia