Pierwsza SONDA żołnierzy zawodowych.

 

Zakończyły się pierwsze kwalifikacje na Bazowy Kurs Podoficerski w Szkole Podoficerskiej SONDA dla szeregowych zawodowych. Egzaminy kwalifikacyjne trwały przez 5 dni i wyłoniły 135 kandydatów, którzy otrzymają szansę podniesienia kwalifikacji i awansu na pierwszy stopień podoficerski – kaprala.

W kwalifikacjach na kursy podoficerskie wzięło udział 207 żołnierzy z wszystkich Brygad Obrony Terytorialnej oraz Dwóch Centr Szkolenia. Z uwagi na fakt, iż mamy miejsca na dwa kursy po 64 szkolonych rywalizacja była zacięta – mówi Komendant Szkoły st. chor. sztab. Piotr PECHTA. Finalnie kwalifikacje ukończyło 135 kandydatów z czego udział w pierwszych dwóch kursach weźmie udział wyłącznie 128 z najlepszymi wynikami – dodaje.

Kwalifikacje do SONDY składały się z kilku etapów. Pierwszym z nich był sprawdzian z wiedzy teoretycznej, którego zdanie umożliwiało przystąpienie do testu sprawności fizycznej. Ostatnim etapem była rozmowa kwalifikacyjna, podczas której kandydaci przedstawiali wymaganą i dodatkową dokumentację związaną z przebiegiem swojej służby oraz zdobytymi umiejętnościami podczas kursów i szkoleń zarówno wojskowych jak i cywilnych. Każdy etap był oddzielnie punktowany, a kwalifikowani byli wyłącznie kandydaci, którzy ukończyli wszystkie etapy z wynikiem pozytywnym. Jednakże na kurs dostali się żołnierze, którzy uzyskali największą liczbę punktów.

Bazowy Kurs Podoficerski trwa łącznie 81 dni, w tym przez 21 dni jako kształcenie na odległość w formie e-learningu w macierzystej jednostce, a następnie 60 dni stacjonarnie w Szkole Podoficerskiej. Kurs kończy się egzaminem na pierwszy stopień podoficerski – kaprala. Pierwszy kurs rozpocznie się już za kilka dni w Zegrzu, drugi planowany jest w pierwszym kwartale 2021 roku.

Szkoła Podoficerska SONDA ma celu kształcenie zawodowej kadry na stopnie sierżanta oraz chorążego, a także przygotowanie szeregowych zawodowych do objęcia pierwszego stopnia podoficerskiego. W przyszłości przewidziane są także kursy dla osób cywilnych chcących zostać podoficerami Wojska Polskiego.

 

st. sierż. Robert KOWALEWSKI
Rzecznik Prasowy SP SONDA

Załączniki

powiązane informacje

Pierwsi szeregowi zawodowi ukończyli kurs podoficerski SONDA
SP Sonda,  Szkolenia i ćwiczenia 
Ekstremalna próba - egzaminy na podoficera WOT
SP Sonda,  Szkolenia i ćwiczenia 
kpt. Eugeniusz Konopacki patronem Centrum Szkolenia WOT
SP Sonda,  Agrykola,  Tradycja