Spełniamy wolę bohatera!

 

 

W piątek, 28 czerwca br. do Ojczyzny za którą walczył i do swoich żołnierzy powróci Kapitan Ryszard BIAŁOUS ps. „Jerzy” – charyzmatyczny,  legendarny dowódca batalionu AK „Zośka”. Zgodnie z wnioskiem „Zośkowców” sprowadzenie urny z prochami bohatera do Polski odbywa się przy współudziale żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.  

 

Kapitan Ryszard Białous ps. „Jerzy” to legendarny dowódca batalionu AK „Zośka”, z którym przeszedł cały jego powstańczy szlak bojowy, charyzmatyczny dowódca, jeniec obozów niemieckich, trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, kawaler Orderu Virtuti Militari. Po wojnie był zmuszony wybrać życie na emigracji, od 1948 r. mieszkał i pracował w Argentynie. Polskę odwiedził w trzydziestą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w 1974 r. Zmarł w 1992 r. w Neuquén, w Argentynie i tam też został pochowany.

Sprowadzenie urny z prochami kpt. Białousa do kraju oraz ponowny pochówek na polskiej ziemi to inicjatywa Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”, realizowana przy wsparciu Ambasady RP w Buenos Aires i MON. Na wniosek „Zośkowców” koordynatorem całego przedsięwzięcia po stronie wojska zostało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, które – jak zauważyli wnioskodawcy: „(…) jest współczesnym kontynuatorem misji Komendy Głównej AK, z którym Społeczny Komitet blisko współpracuje”.

Kilka dni temu do Argentyny poleciało trzech żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, aby przejąć urnę z prochami i towarzyszyć swemu wielkiemu poprzednikowi w ostatniej drodze do Polski. We wtorek, 25 czerwca br., w Ambasadzie RP w Buenos Aires w obecności rodziny, przyjaciół oraz przedstawicieli zaangażowanych w przedsięwzięcie instytucji, odbyła się uroczystość przekazania urny w ręce żołnierzy WOT. Asysta żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej podczas powrotu charyzmatycznego dowódcy do swoich żołnierzy jest swoistym oddaniem honoru oficerowi, który po wojnie był zmuszony wybrać życie na emigracji.

Urna z prochami kpt. Ryszarda Białousa przyleci z Argentyny do bazy Rammstain w Niemczech skąd w dniu 28 czerwca br. na pokładzie wojskowej CASY C-295M, w asyście dwóch samolotów F-16 zostanie przetransportowana do Warszawy. Po uroczystości powitania na terenie Wojskowego Portu Lotniczego urna z prochami zostanie złożona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i będzie tam do czasu uroczystego pochówku w dniu 31 lipca br. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie,  w kwaterze batalionu AK „Zośka”. Dzień wcześniej, 30 lipca br. urna z prochami zostanie wystawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Ekshumacja ciała śp. kpt. Ryszarda Białousa ps. „Jerzy” była możliwa w wyniku działań podjętych przez Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”. We współpracy z najbliższą rodziną kpt. „Jerzego” uzyskano zgodę odpowiednich władz na jego pochówek w kwaterze poległych żołnierzy Batalionu „Zośka” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 

Foto: DWOT

ppłk Marek PIETRZAK
Rzecznik WOT

powiązane informacje

Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
25 lat temu Polska wstąpiła w szeregi NATO
Siły Zbrojne RP,  Wydarzenia,  Międzynarodowe 
DRAGON-24: Przeprawa przez Wisłę pod osłoną Terytorialsów
Międzynarodowe,  Współpraca,  Siły Zbrojne RP,  Kooperacja,  Szkolenie w SRO,  Szkolenia i ćwiczenia