Terytorialsi dla seniorów

- Udało nam się stworzyć ten projekt, dzięki temu, że zaczęliśmy współpracować, a poznaliśmy się właśnie w Wojskach Obrony Terytorialnej.  Takimi działaniami chcemy pokazać, że wspieramy naszych lokalnych seniorów, można powiedzieć, że to praktyczna realizacja misji naszej formacji, którą jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności – mówi szer. Paweł Goclon przedstawiciel zwycięskiego  zespołu.

Trzyosobowy zespół żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady OT (3PBOT) stworzył urządzenie, które zadba o zdrowie i bezpieczeństwo seniorów. Rozwiązanie, które odpowiada na liczne potrzeby wśród seniorów i instytucji miejskich okazało się najlepsze ze wszystkich projektów, które powstały podczas dwudniowego „Smart Medius Hackathon” w Rzeszowie.

Urządzenie opracowane przez zespół terytorialsów jest po pierwsze proste w użytkowaniu. - Osoby starsze mają czasami problem żeby wejść w otaczającą nas zewsząd technologię, mają problem z dostępem do informacji, stąd nasza propozycja, zbudowaliśmy strażnik domowego ogniska. Nasze urządzenie sprawdza czy w domu jest wszystko w porządku zapewnia możliwość uzyskania pomocy i wsparcie ze strony instytucji czy też naszego  systemem – mówi szer. Paweł Goclon, żołnierz 3. Podkarpackiej Brygady OT, członek trzyosobowego zespołu, który wygrał hackathon.

- Zainteresowanie naszym projektem było bardzo duże już podczas samego maratonu. Pomoc mieszkańcom wpisana jest w naszą służbę, cieszymy się, że możemy im pomagać nie tylko w sytuacjach zagrożenia życia, ale także w ten sposób – mówi mł. chor. Daniel Kowal, z 3PBOT.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w życiu i służbie kierują się mottem formacji „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

- Myślę, że takie nastawienie, które jest w nas i z którym przyszliśmy do WOT, żeby służyć i żeby być pomocnym ludziom zaowocowało ideą urządzenia, które trafia w potrzeby ludzi często pozostawionych samym sobie. Technologia, którą wprowadzamy jest pomocą przede wszystkim dla ludzi starszych, dla mieszkańców, samorządów, żeby budować relację między tymi osobami i im pomagać. Są ludzie którzy potrzebują pomocy, więc my jako żołnierze wypracowaliśmy ideę, która jest w stanie im pomóc – mówi szer. Paweł Goclon

Główną nagrodę, 7 tys. zł zwycięski zespół przekazał na Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej okręg Podkarpacki, którego tradycje kultywują w ramach służby żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT.

***

„Smart Medius Hackathon” odbył się w ostatni weekend w Rzeszowie – mieście, które od czerwca 2015 r. wdraża ideę „smart city”, czyli inteligentnego miasta. Większość miast przekonuje się do tej idei dopiero od kilku lat. Główne założenie smart city skupia się na tym, żeby miasto poprzez nowe technologie i dobre zarządzanie, tworzyło z mieszkańcami sprawny organizm. Coraz więcej miast zaczyna działać zgodnie z ideą „smart city” i powoli widzi coraz więcej efektów swoich starań.

„Smart medius hackathon” to wydarzenie, podczas którego powstają nowe rozwiązania z obszaru medycznego z uwzględnieniem poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Rzeszowa. Inicjatywę zapoczątkowało Centrum Medyczne MEDYK we współpracy z Miastem Rzeszów (Rzeszów Smart City). Założeniem HACKATHONU jest skupienie ludzi z branży: programistów, grafików, inżynierów, projektantów stron internetowych oraz pasjonatów oprogramowania w celu stworzenia użytecznego programu z obszaru medycyny i zdrowia.

Projekty tworzyć mogą interdyscyplinarne zespoły. Jest to praca nad realnym produktem z obszaru Smart City Health, który zostanie uruchomiony wkrótce po zakończeniu wydarzenia. Uczestnikom zagwarantowano dostęp do mentorów oraz udział znanych firm w branży nowych technologii i medycyny. Zespoły składały się z minimalnie 3, a maksymalnie 5 osób.

Foto: DWOT

ppłk Marek PIETRZAK
Rzecznik WOT

powiązane informacje

CyberWOT na ćwiczeniach NATO Locked Shields
Cyber,  Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe 
Szkolenie Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT z ECSC
Cyber,  Szkolenia i ćwiczenia 
Żołnierze CyberWOT w drużynie NCBC-DKWOC na Locked Shields 2022
Cyber,  Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe