Przejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Tradycja
PolecanePrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Polecane
WydarzeniaPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Wydarzenia
ŻyczeniaPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Życzenia
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
W 83. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. 14 lutego to także jedna z najważniejszych dat dla każdego Terytorialsa, który na swoim mundurze nosi jeden z symboli AK - Powstańczą "Kotwicę". Dziś upamiętniamy tych, którzy odeszli i pozostajemy blisko żyjących Bohaterów AK.
14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej przekształcił się w Armię Krajową. Zmiana ta miała na celu podkreślenie rangi krajowych Sił Zbrojnych i wzmocnienie morale walczącego narodu. Armia Krajowa, dowodzona przez gen. Stefana Roweckiego ps. "Grot", stała się symbolem zjednoczenia wszystkich Polaków pragnących walczyć z okupantem, niezależnie od poglądów politycznych. Jak podkreślał sam gen. Rowecki: "Naród i wojsko to jedno (...)". AK, licząca według szacunków od 300 do 380 tysięcy żołnierzy, była największą podziemną armią w okupowanej Europie.
Po 83. latach od powstania Armii Krajowej, 9 stycznia 2025 roku Sejm RP uchwalił dzień 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. To hołd złożony żołnierzom największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie. Armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości.
Wojska Obrony Terytorialnej – Strażnicy Dziedzictwa AK
Dla Wojsk Obrony Terytorialnej data 14 lutego ma szczególne znaczenie. Terytorialsi zobowiązani są do kultywowania tradycji Armii Krajowej, co znajduje swoje odzwierciedlenie w symbolice WOT. Najbardziej wymownym tego przykładem jest "Kotwica" – znak Polski Walczącej, zaprojektowany przez Annę Smoleńską "Hanię", umieszczony w centralnej części oznaki rozpoznawczej WOT. "Kotwica", symbolizująca Polskę (P) i Walkę (W), a także nadzieję na odzyskanie niepodległości, jest czytelnym nawiązaniem do dziedzictwa AK i jej niezłomnej walki.
Oznaka WOT w swojej centralnej części zyskała Znak Polski Walczącej po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku przez Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, co wiązało się z uznaniem deklaracji kontynuacji przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej tradycji Armii Krajowej i jej Komendy Głównej, jako siły reprezentującej walkę całego narodu o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi.
Pamięć o Bohaterach – Obowiązek i Honor
Żołnierze Armii Krajowej poświęcili swoje życie i zdrowie w obronie Ojczyzny. Dziś, Terytorialsi czują się odpowiedzialni za pamięć o nich. Żołnierze WOT regularnie wspierają żyjących jeszcze weteranów AK, pomagając im w codziennych sprawach, organizując transport do lekarzy, dostarczając zakupy i posiłki. Weterani są również zapraszani na uroczystości wojskowe i angażowani w "lekcje żywej historii", gdzie dzielą się swoimi wspomnieniami z młodym pokoleniem. Obecnie Terytorialsi opiekują się blisko 200 Kombatantami. Niestety, z roku na rok Bohaterowie AK odchodzą na wieczną wartę. Żołnierze WOT dbają o miejsca ich pochówku, uważając to za swój obowiązek i honor.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, Terytorialsi wystawili posterunki przy pomnikach poświęconych żołnierzom AK, zapalili znicze w miejscach pamięci, wzięli udział w centralnych i lokalnych uroczystościach, gdzie wstawili poczty i warty honorowe oraz złożyli okolicznościowe wieńce.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej – Czas Refleksji
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej to czas, by oddać hołd wszystkim żołnierzom podziemia niepodległościowego. To czas, by pamiętać o ich poświęceniu i niezłomności. Ich dziedzictwo jest kontynuowane, a czyny i postawy żołnierzy AK wciąż stanowią przykład do naśladowania.
Życzenia Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej
z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
Czcigodni Kombatanci - Żołnierze Armii Krajowej!
Szanowni Państwo!
Dziś 14 lutego, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
To 83. rocznica utworzenia Armii Krajowej, organizacji uważanej do dnia dzisiejszego za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko, działające w okupowanej Europie. 14 lutego to szczególna data także dla Terytorialsów, któzy z dumą dziedziczą i kontynuują tradycje Komendy Głównej AK. Armia Krajowa stałą się symbolem patriotyzmu oraz walki o wolną i niepodległą Ojczyznę.
Drodzy żołnierze Armii Krajowej, Kombatanci!
Wasze piękne biografie oraz patriotyczne postawy stanowią dla nas wzór do naśladowania. Dziękuję za Waszą odwagę, lojalność i zaangażowanie. Niech pamięć o tych, któzy walczyli o naszą wolność, będzie dla nas wszystkich inspiracją do podejmowania nowych wyzwań na rzecz Polski.
Cześć Żołnierzom Armii Krajowej!
gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk
Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej
Zespół prasowy DWOT