Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

W 83. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. 14 lutego to także jedna z najważniejszych dat dla każdego Terytorialsa, który na swoim mundurze nosi jeden z symboli AK - Powstańczą "Kotwicę". Dziś upamiętniamy tych, którzy odeszli i pozostajemy blisko żyjących Bohaterów AK.

14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej przekształcił się w Armię Krajową. Zmiana ta miała na celu podkreślenie rangi krajowych Sił Zbrojnych i wzmocnienie morale walczącego narodu. Armia Krajowa, dowodzona przez gen. Stefana Roweckiego ps. "Grot", stała się symbolem zjednoczenia wszystkich Polaków pragnących walczyć z okupantem, niezależnie od poglądów politycznych. Jak podkreślał sam gen. Rowecki: "Naród i wojsko to jedno (...)". AK, licząca według szacunków od 300 do 380 tysięcy żołnierzy, była największą podziemną armią w okupowanej Europie.

Po 83. latach od powstania Armii Krajowej, 9 stycznia 2025 roku Sejm RP uchwalił dzień 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. To hołd złożony żołnierzom największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie. Armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości.

Wojska Obrony Terytorialnej – Strażnicy Dziedzictwa AK

Dla Wojsk Obrony Terytorialnej data 14 lutego ma szczególne znaczenie. Terytorialsi zobowiązani są do kultywowania tradycji Armii Krajowej, co znajduje swoje odzwierciedlenie w symbolice WOT. Najbardziej wymownym tego przykładem jest "Kotwica" – znak Polski Walczącej, zaprojektowany przez Annę Smoleńską "Hanię", umieszczony w centralnej części oznaki rozpoznawczej WOT. "Kotwica", symbolizująca Polskę (P) i Walkę (W), a także nadzieję na odzyskanie niepodległości, jest czytelnym nawiązaniem do dziedzictwa AK i jej niezłomnej walki.

Oznaka WOT w swojej centralnej części zyskała Znak Polski Walczącej po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku przez Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, co wiązało się z uznaniem deklaracji kontynuacji przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej tradycji Armii Krajowej i jej Komendy Głównej, jako siły reprezentującej walkę całego narodu o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi.

Pamięć o Bohaterach – Obowiązek i Honor

Żołnierze Armii Krajowej poświęcili swoje życie i zdrowie w obronie Ojczyzny. Dziś, Terytorialsi czują się odpowiedzialni za pamięć o nich. Żołnierze WOT regularnie wspierają żyjących jeszcze weteranów AK, pomagając im w codziennych sprawach, organizując transport do lekarzy, dostarczając zakupy i posiłki. Weterani są również zapraszani na uroczystości wojskowe i angażowani w "lekcje żywej historii", gdzie dzielą się swoimi wspomnieniami z młodym pokoleniem. Obecnie Terytorialsi opiekują się blisko 200 Kombatantami. Niestety, z roku na rok Bohaterowie AK odchodzą na wieczną wartę. Żołnierze WOT dbają o miejsca ich pochówku, uważając to za swój obowiązek i honor. 

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, Terytorialsi wystawili posterunki przy pomnikach poświęconych żołnierzom AK, zapalili znicze w miejscach pamięci, wzięli udział w centralnych i lokalnych uroczystościach, gdzie wstawili poczty i warty honorowe oraz złożyli okolicznościowe wieńce.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej – Czas Refleksji

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej to czas, by oddać hołd wszystkim żołnierzom podziemia niepodległościowego. To czas, by pamiętać o ich poświęceniu i niezłomności. Ich dziedzictwo jest kontynuowane, a czyny i postawy żołnierzy AK wciąż stanowią przykład do naśladowania.

Życzenia Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej
z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

Czcigodni Kombatanci - Żołnierze Armii Krajowej!
Szanowni Państwo!

Dziś 14 lutego, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

To 83. rocznica utworzenia Armii Krajowej, organizacji uważanej do dnia dzisiejszego za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko, działające w okupowanej Europie. 14 lutego to szczególna data także dla Terytorialsów, któzy z dumą dziedziczą i kontynuują tradycje Komendy Głównej AK. Armia Krajowa stałą się symbolem patriotyzmu oraz walki o wolną i niepodległą Ojczyznę.

Drodzy żołnierze Armii Krajowej, Kombatanci!

Wasze piękne biografie oraz patriotyczne postawy stanowią dla nas wzór do naśladowania. Dziękuję za Waszą odwagę, lojalność i zaangażowanie. Niech pamięć o tych, któzy walczyli o naszą wolność, będzie dla nas wszystkich inspiracją do podejmowania nowych wyzwań na rzecz Polski.

Cześć Żołnierzom Armii Krajowej!

gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk
Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej

Zespół prasowy DWOT

powiązane informacje

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej ma swój Sztandar
Dowódca WOT,  Stańczyk,  Wydarzenia,  Tradycja 
WOT świętował 6-lecie powstania
Tradycja,  Wydarzenia,  Klisz