Kolejna edycja Wakacji z WOT dobiegła końca

W ten weekend piąta edycja Wakacji z WOT dobiegła końca. Strzelanie, ładowanie magazynka na czas, wykonywanie okopu, pokonywanie terenu różnymi sposobami, praca na mapach czy udzielanie pierwszej pomocy na polu walki – to tylko niektóre z umiejętności, jakie posiedli nowi Terytorialsi w ramach wakacyjnej „szesnastki”.

 

Projekt Wakacje z WOT powstał w 2019 roku, z myślą o wszystkich, którzy chcą zostać żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej wykorzystując do tego okres wakacyjny. Od połowy czerwca do końca września w całej Polsce zostały zorganizowane szkolenia podstawowe i wyrównawcze.

Szkolenie podstawowe to nic innego jak tzw. „szesnastka”, która trwa 16 dni. Powstało z myślą o osobach cywilnych, które nigdy nie miały styczności z wojskiem. Podczas szkolenia przyszli Terytorialsi zdobywają podstawową wiedzę i umiejętności z obsługi broni, strzelectwa z karabinka MSBS GROT, taktyki, topografii, medycyny pola walki oraz przetrwania w trudnych warunkach. Szkolenie podstawowe kończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej – od tego momentu ochotnik staje się pełnoprawnym żołnierzem Sił Zbrojnych RP.

Szkolenie wyrównawcze to tzw. „ósemka”, która trwa zaledwie 8 dni. Skierowane jest ono do żołnierzy rezerwy, którzy podczas szkolenia odświeżą wiedzę i umiejętności z wojskowego rzemiosła zdobyte w latach ubiegłych. Poznają również specyfikę działania Wojsk Obrony Terytorialnej oraz sprzęt jakim dysponują na co dzień Terytorialsi. Z uwagi na posiadane doświadczenie rezerwistów – stanowią oni ważne ogniwo w WOT. Po ukończonym szkoleniu będą zajmować m.in. stanowiska dowódcze oraz specjalistyczne, dzieląc się swoim doświadczeniem z młodszymi stażem.

W tym sezonie ze szkolenia podstawowego i wyrównawczego w ramach Wakacji z WOT skorzystało ponad 3600 ochotników - obywateli, którzy swój wolny czas przeznaczyli na podniesienie swoich umiejętności po to, aby być gotowym do obrony Ojczyzny.

Dla wszystkich tych, którzy nie zdążyli odbyć szkolenia w czasie wakacji przypominamy, że już teraz w WOT rozpoczęły się przygotowania do projektu „Ferie z WOT”, dzięki któremu, Ci którzy się uczą i studiują będą mogli odbyć szkolenia podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i wstąpić w nasze szeregi w czasie przyszłorocznych ferii zimowych.

****

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Służba w WOT to innowacyjne szkolenia, nowoczesny sprzęt, szeroki wachlarz możliwości dalszego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji, które zwiększają skuteczności działania zarówno na gruncie wojskowym jak i cywilnym. To również możliwość awansu na wyższe stopnie wojskowe (kursy podoficerskie i oficerskie dla żołnierzy OT) oraz korzyści finansowe – za każdy dzień służby żołnierzowi TSW przysługuje uposażenie zgodne z zaszeregowaniem oraz dodatek za gotowość bojową.

Zespół prasowy DWOT

powiązane informacje

Szkolenie w ramach projektu "Pracodawca przyjazny WOT"
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Wydarzenia 
Zakończyło się ćwiczenie certyfikujące WOT p.k. „Piorun 24”
Wydarzenia,  Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP 
Rozpoczęło się ćwiczenie certyfikujące WOT p.k. „PIORUN 24”
Wydarzenia,  Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP