Ruszyła operacja "Feniks". Tysiące Terytorialsów w akcji

 

W poniedziałek, 23 września w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono szczegóły rozpoczętej przez Siły Zbrojne RP operacji p.k. Feniks, na której czele stoi Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej z udziałem wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka oraz generała Wiesława Kukuły, Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przedstawiono zasadnicze cele operacji Feniks. Przede wszystkim zakłada ona łagodzenie skutków powodzi dla społeczności lokalnych oraz przyspieszenie odbudowy infrastruktury. Zadania operacji obejmują również wsparcie bezpieczeństwa wewnętrznego oraz pomoc ludności cywilnej. Co ważne w działania w ramach operacji zostały zaangażowane nie tylko siły zbrojne, ale również administracja rządowa i samorządowa, a także służby ratownicze. Operacja Feniks potrwa minimum do końca bieżącego roku, choć jak zaznaczył podczas wystąpienia wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, wojska pozostaną na terenie objętym skutkami powodzi tak długo jak będzie to konieczne. Na ten moment wydzielonych do działania w operacji jest około 26 000 żołnierzy, z czego 20 000 skierowane jest do bezpośredniego działania. Przez najbliższe miesiące na terenach dotkniętych skutkami powodzi cały czas działać będzie nie mniej niż 5 000 żołnierzy. Zgodnie z przepisami Ustawy o obronie Ojczyzny operacją dowodzi Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk.

Szef Sztabu Generalnego generał Wiesław Kukuła podczas swojego wystąpienia na poniedziałkowej konferencji pasowej przedstawił szczegółowe założenia operacji Feniks. Punkty ciężkości operacji skupione zostały wokół szybkości działania, współpracy cywilno-wojskowej i stałej dostępność sił i środków. Działalność żołnierzy zaangażowanych w operację, w tym żołnierzy WOT, skoncentrowana jest przede wszystkim na łagodzeniu skutków zniszczeń popowodziowych oraz zwiększeniu szybkości odbudowy infrastruktury drogowej, mostowej, kolejowej czy energetycznej. Dodatkowo istotnymi będą działania mające na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia ponownych lokalnych powodzi oraz te mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa ludności poprzez dozorowanie mienia, lokalne wsparcie medyczne, ewakuację medyczną czy wsparcie psychologiczne.

Bezpieczeństwo, zdrowie, mobilność, logistyka i szkolenie, to główne linie wysiłku operacji Feniks

         – zapowiedział podczas konferencji generał Wiesław Kukuła, podkreślając znaczenie pięciu linii wysiłku dla rozpoczętej operacji.

Szef Sztabu Generalnego podkreślił również jak ważnym aspektem działań jest często pomijana kwestia komunikacji strategicznej. To pierwsza operacja Sił Zbrojnych RP, o której wojskowe służby prasowe komunikują 24 godziny na dobę, tak, aby zapewnić opinii publicznej stały dostęp do najświeższych informacji, przejrzystość działań oraz zapobiegać rozprzestrzenianiu się dezinformacji. 

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od 13 września aktywnie działają na terenach południowo-zachodniej Polski objętych powodzią. Terytorialsi każdego dnia wykonują rozmaite zadania, a wszystko po to, by zmniejszyć rozmiary tragedii, która dotknęła mieszkańców zalanych terenów.

Proces odbudowy potrwa długo i wymagał będzie ogromnego wysiłku. Będzie to proces długofalowy. Aktualnie dalej skupiamy się na odbudowie głównych mostów, zapewnieniu ciągów komunikacyjnych, umacnianiu dróg, przyczółków, ale również na wsparciu lokalnej społeczności w wywożeniu nieczystości popowodziowych. Dostarczamy również żywność, dystrybuujemy posiłki, wodę, mamy punkty medyczne. Przygotowujemy się również do dezynfekcji ulic, mieszkań i wszędzie, gdzie będzie taka potrzeba na wskazanie lokalnych władz

         - podkreśla gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk.

Wojska Obrony Terytorialnej rozwinęły stanowisko dowodzenia operacją oraz utworzyły Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe, opierające się na brygadach z Małopolski, Wielkopolski, Śląska, Dolnego Śląska i Zachodniopomorskiego, które nieść mają bezpośrednie wsparcie powodzianom. WOT tworzy także zespoły łącznikowe przy wojewodach i władzach samorządowych. Nasi żołnierze wciąż biorą udział w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w miejscowościach m.in. takich jak: Nowa Sól, Krosno Odrzańskie, Szprotawa, Słubice, Otyń, Stara Wieś, Brody, Żagań, Żabnica. Pełnią nadzór i biorą udział w rozbudowie wałów w m. Prawików i Boraszyn. Pracują również przy naprawie uszkodzonych wałów przeciwpowodziowych w m. Przełęk, Kłodzko, Brzeg, Ścinawa, Wrocław czy Krosno Odrzańskie.

Jako dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej zdecydowałem, że szkolenia rotacyjne będą realizowane właśnie na terenach objętych klęską żywiołową, ale niezależnie od tego również mam sygnały od dowódców brygad, że żołnierze chcą przyjeżdżać nie tylko w ramach szkoleń, ale również w innych terminach poza kalendarzem szkolenia. W związku z tym umożliwiamy takie przyjazdy, oczywiście zorganizowane, skoordynowane, dedykowane bezpośrednio do miejsc, gdzie potrzebna jest ta pomoc lokalnej społeczności

         – zaznaczył gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk.

Wzmożone zostały również działania operacyjne na terenach dotkniętych powodzią. Skierowano wspólne patrole służb mundurowych, których celem jest ochrona dobytku osób ewakuowanych przed szabrownikami.  Do tej akcji wydzielono ponad 500 żołnierzy, w tym Terytorialsów na co dzień służących w działającej w strukturach WOT Jednostce Wojskowej Działań Niekonwencjonalnych GRYF. W rejony dotknięte powodzią skierowano również bezzałogowe statki powietrzne Fly Eye, które monitorują tereny. Obserwacje przez BSP pozwalają szacować zniszczenia i straty, jak również monitorować rejony, w których poziom wody wciąż stanowi zagrożenie.

Najważniejszym w operacji Feniks, zgodnie z liniami wysiłku, jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności i to żebyśmy wspólnie jako siły zbrojne mogli dać jej te poczucie bezpieczeństwa. W sytuacji, gdzie aktualnie jest jesień, ale za chwilę będą przymrozki, skupiamy się na tym, żeby te osoby znalazły odpowiednie schronienie, żeby miały dach nad głową, a przede wszystkim, żeby wróciły do w miarę normalnego funkcjonowania

         – dodał Dowódca WOT.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz skierował ciepłe słowa podziękowania do wszystkich żołnierzy zaangażowanych w trwającą operację:

Wielkie podziękowania dla tych, którzy każdego dnia, od wielu, wielu dni, od setek godzin, bronią i umacniają wały, ratują ludzkie życie, pomagają wracać do normalności. Dziękuję żołnierzom wojsk operacyjnych, WOT, podchorążym, żołnierzom wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz funkcjonariuszom państwowej i ochotniczej straży pożarnej, druhom ochotnikom, harcerzom, policjantom, wszystkim służbom mundurowym, wszystkim wolontariuszom i ludziom dobrej woli, którzy każdego dnia pomagają ratować i doprowadzać życie do normalności. Bardzo wam dziękuję

         – powiedział.

 

Szczegółowych informacji na temat działań Wojsk Obrony Terytorialnej w rejonach objętych kryzysem udziela rzecznik prasowy WOT- ppłk Robert Pękala, tel. 727-019-075.

 

Zespół prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Wojsko wciąż walczy ze skutkami kataklizmu
Feniks,  Współpraca,  Siły Zbrojne RP 
Powitanie nowego Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej
Siły Zbrojne RP,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Wydarzenia 
Sympozjum wojsk obrony terytorialnej z państw wschodniej flanki NATO
Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Kooperacja,  Współpraca,  Siły Zbrojne RP,  Stańczyk,  Dowódca WOT