Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wzięli udział w Wielkiej Defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego

Z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2024 r. o godzinie 14.00 rozpoczęła się defilada wojskowa, podczas której zaprezentowało się 2,5 tys. żołnierzy, w tym przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej. W przeddzień centralnych obchodów w Dowództwie WOT odbyła się uroczysta zbiórka, która była doskonałą okazją do złożenia osobistych podziękowań żołnierzom i pracownikom Resortu Obrony Narodowej przez Dowódcę WOT.

Na warszawskiej Wisłostradzie przemaszerowało ponad dwa i pół tysiąca żołnierzy Wojska Polskiego, a także ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Wśród nich znalazło się 46 żołnierzy naszego Ośrodka Reprezentacyjnego i 18 pocztów sztandarowych. Dodatkowo, 400 żołnierzy WOT aktywnie wspierało Żandarmerię Wojskową w zabezpieczeniu defilady, dbając o bezpieczeństwo i porządek tego wyjątkowego wydarzenia. Wydarzeniu towarzyszył przelot 23 statków powietrznych oraz pokaz ponad dwustu jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu RP, premier RP oraz wicepremier, minister obrony narodowej. Nasi żołnierze mieli zaszczyt zaprezentować przed nimi swój wysoki poziom szkoleniowy oraz efekty pracy i zgrywania pododdziałów, które miało miejsce podczas zgrupowania na warszawskim Bemowie w dniach 5 - 14 sierpnia 2024 r.

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz tuż przed rozpoczęciem defilady z okazji Święta Wojska Polskiego podkreślił:

15 sierpnia musi być w centrum naszej polityki patriotycznej, polityki historycznej, bo to święto wszystkich Polaków, bo patriotyzm jest dla wszystkich, nie dla wybranych. Miłość do ojczyzny ma różne odsłony, ale każdy ma prawo do tej miłości i obowiązek. Każdy z tego prawa i obowiązku musi korzystać.

W przeddzień defilady, 14 sierpnia, na placu apelowym w Zegrzu odbyły się centralne obchody Święta Wojska Polskiego Wojsk Obrony Terytorialnej. Była to doskonała okazja do złożenia podziękowań przez Dowódcę WOT gen. bryg. dr. Krzysztofa Stańczyka wszystkim żołnierzom i pracownikom za trud oraz zaangażowanie jakie wkładają w wykonywanie obowiązków służbowych.

15 sierpnia to najważniejsza data w kalendarzu każdego żołnierza, tego dnia bowiem obchodzone jest Święto Wojska Polskiego będące kluczowym elementem polskiej tradycji militarnej i patriotycznej. (…) Jest to święto wszystkich żołnierzy, pełne dumy i szacunku dla tradycji i wartości, które reprezentujemy łącząc współczesnych żołnierzy z bohaterską przeszłością naszych przodków

         – mówił gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk. 

Ich determinacja, odwaga oraz poświęcenie w obronie granic naszej ojczyzny zasługują na najwyższy szacunek i uznanie. (…) Dziękujemy także rodzinom, które wspierają ich w tym ciężkim okresie, często ponosząc trudy związane ze służbą najbliższych na granicy wschodniej. Niech każdy dzień przynosi satysfakcję z pełnionej misji, a wasza służba niech będzie zawsze połączona z miłością do ojczyzny i troską o jej mieszkańców

         - dodał.

Kompanię honorową na tę okazję wystawił Ośrodek Reprezentacyjny WOT, a oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna WOT. Na uroczystej zbiórce zaprezentowały się również pododdziały wystawione przez: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej, 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej i 18 Stołeczną Brygadę Obrony Terytorialnej, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz batalion dowodzenia WOT. Poczty sztandarowe wystawiły wszystkie jednostki podległe pod Dowództwo WOT, które posiadają swoje sztandary.

 

Dziękujemy wszystkim żołnierzom za ich nieustanną służbę i poświęcenie!

*** 

Wojska Obrony Terytorialnej to jeden z rodzajów sił zbrojnych w polskim wojsku, który w znaczący sposób powiększa potencjał obronny Polski. Budowa WOT rozpoczęła się w 2017 r. i od tego czasu postępowała etapowo. Najpierw powstało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, następnie rozpoczęło się formowanie trzech pierwszych brygad obrony terytorialnej w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim. W sumie, w pierwszym roku działalności zapoczątkowano formowanie sześciu brygad OT (czwarta w województwie warmińsko-mazurskim oraz dwie brygady w województwie mazowieckim). Na koniec pierwszego roku budowy WOT stan liczebności wynosił ponad 7,5 tys. żołnierzy. W kolejnym, 2018 r. struktury rozbudowano o kolejnych siedem brygad OT (pomorską, kujawsko-pomorską, łódzką, świętokrzyską, małopolską, wielkopolską i śląską). W tym roku rozpoczęto również formowanie Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Na koniec 2018 r. liczebność żołnierzy nowego rodzaju sił zbrojnych wynosiła blisko 17 tys. Formowanie kolejnych dwóch brygad OT (zachodniopomorskiej i dolnośląskiej) rozpoczęto w 2019 r. jednocześnie Dowództwu WOT podporządkowano Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, sformowano też szkołę podoficerską „SONDA”. Liczebność formacji na koniec 2019 r. wynosiła blisko 25 tys. żołnierzy. W 2020 r., pomimo ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 nadal rozbudowywano struktury WOT. Rok 2020 zakończył się stanem żołnierzy WOT na poziomie blisko 27,5 tys. W marcu 2021 r. rozpoczęto formowanie kolejnych trzech brygad OT (stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej). W 2023 sformowano Ośrodek Reprezentacyjny WOT w Radomiu.

Obecnie WOT liczą ponad 40 tys. żołnierzy, choć docelowo formacja liczyć ma ponad 50 tys. Główne zadania spoczywające na WOT to współpraca z wojskami operacyjnymi podczas działań obronnych, w tym np. działania przeciwdywersyjne, czy pomoc w przyjmowaniu wojsk sojuszniczych na terenie Polski. Ponadto żołnierze WOT działają podczas różnego typu operacji kryzysowych, np. podczas katastrof naturalnych. Terytorialsi biorą też udział w służbie na granicy z Białorusią czy ochraniają port lotniczy Rzeszów-Jesionka. Od 6 maja 2022 roku Dowództwo WOT pełni rolę centrum zarządzania kryzysowego ministra obrony narodowej, a dowódca tych wojsk jest szefem tego centrum. Aktualnie w ramach reagowania kryzysowego działa 20 zespołów oceny odbudowy, 15 zespołów oceny wsparcia oraz 21 naziemnych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych. Dodatkowo w gotowości są utrzymywane 43 moduły zadaniowe na terenie 16 województw.

Zespół prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej ma swój Sztandar
Dowódca WOT,  Stańczyk,  Wydarzenia,  Tradycja 
WOT świętował 6-lecie powstania
Tradycja,  Wydarzenia,  Klisz 
6-lecie WOT w Rzeszowie
Tradycja,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Sprzęt i uzbrojenie 
Kolejna Wielkanoc na straży granicy RP
#SilneWsparcie,  Społeczne,  Tradycja,  Ukraina,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz