Zakończyło się ćwiczenie certyfikujące WOT p.k. „Piorun 24”

21 czerwca zakończyło się w Wojskach Obrony Terytorialnej ćwiczenie dowódczo-sztabowe p.k. "Piorun 24" realizowane w ramach certyfikacji tego rodzaju sił zbrojnych. W trakcie ćwiczenia certyfikującego sprawdzony został proces wypracowania przez organ dowodzenia decyzji do użycia Wojsk Obrony Terytorialnej w operacji obronnej.

 

W ramach całej certyfikacji WOT, zespół certyfikujący oceniał procent stawiennictwa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - zarówno tych, którzy pełnią Terytorialną Służbę Wojskową, jak i żołnierzy zawodowych - oraz pracowników cywilnych, którzy mają nadane tzw. pracownicze przydziały mobilizacyjne. Musieli oni stawić się w swoich jednostkach, w narzuconym reżimie czasowym i wziąć udział w apelu ewidencyjnym. Wyniki tego sprawdzenia były znane już w godzinach popołudniowych w dniu stawiennictwa. Osiągnięto bardzo dobry wynik: 86,34%. Po apelu Terytorialsi brali udział w szeregu szkoleń realizowanych w jednostkach, jak i poza nimi, m.in. w szkoleniach strzeleckich, obrony obiektów, pokonywania przeszkód wodnych, osłaniania przemarszów wojsk, udzielania pomocy medycznej rannym na polu walki, ewakuacji rannych z pola walki, współdziałania ze służbami ratowniczymi układu pozamilitarnego w akcjach ratowniczych i usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.

Elementem certyfikacji było także sprawdzenie rozwinięcia w wybranych jednostkach WOT elementów bazy mobilizacyjnej. Sprawdzeniu podlegał także sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej oraz poziom zapasów taktycznych.

Wynik certyfikacji znany będzie po opracowaniu raportu końcowego przez zespół certyfikujący.

Zespół prasowy DWOT

powiązane informacje

Rozpoczęło się ćwiczenie certyfikujące WOT p.k. „PIORUN 24”
Wydarzenia,  Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP 
W Wojskach Obrony Terytorialnej rozpoczęła się Certyfikacja
Wydarzenia,  Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP 
Mistrzostwa WOT w Biatlonie Letnim
Szkolenia i ćwiczenia,  Lokalne,  Rywalizacja sportowa,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Zdrowy styl życia 
"Odpal i zapomnij" - Terytorialsi strzelali z ppk. JAVELIN
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie