WOJSKO TO LOGISTYKA – WARSZTATY LOGISTYCZNO-OPERACYJNE WOT

7 grudnia br. w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu odbyły się Warsztaty Logistyczno-Operacyjne, które zgromadziły ekspertów zajmujących się logistyką Formacji. Ich głównym celem było ustalenie priorytetów na nadchodzący rok oraz zapoznanie uczestników z najnowszymi rozwiązaniami sprzętowymi dostępnymi na rynku.

Bezapelacyjnie największym zasobem Wojsk Obrony Terytorialnej są ludzie. Jednak by w pełni można było wykorzystać ich potencjał potrzebne jest odpowiednie zaplecze logistyczne. W Wojskach Obrony Terytorialnej doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i właśnie dlatego 7 grudnia br. zorganizowane zostały Warsztaty Logistyczno-Operacyjne. W Warsztatach oprócz kadry zarządczej Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT) udział wzięli m.in. przedstawiciele Zarządu Logistyki DWOT oraz szefowie sekcji logistycznych i szkoleniowych.

W trakcie spotkania omówiono m.in. największe wyzwania stojące przed Wojskami Obrony Terytorialnej w obszarze logistyki. Przedstawiono najważniejsze przyszłoroczne zadania, z jakimi mierzyć będzie się logistyka Formacji. Odniesiono się również do kwestii zasobów infrastruktury WOT, pozyskiwania sprzętu oraz rozwoju struktur medycznych.

Jak podkreślił cz.p.o. Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztof STAŃCZYK:

By nasza Formacja mogła sprawnie działać i realizować stawiane przed nią cele, musi być nie tylko sprawnie zarządzana, ale również dobrze wyposażona. W mojej opinii – rola logistyki w wojsku jest ogromna. Wierzę, że dobre wyposażenie i właściwe zabezpieczenie logistycznych potrzeb żołnierzy, w sposób bezpośredni przekłada się na jakość i czas wykonywanych przez nich działań. Jako Dowódca stawiam na rozwój logistyki w naszej Formacji i go wspieram.

Głównym celem warsztatów było zapoznanie zgromadzonych z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi sprzętu logistycznego dostępnego na rynku. Po części warsztatowej, na pasie taktycznym Skubianka, odbyła się część praktyczna – prezentacja sprzętu wojskowego. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane zgodnie z decyzją 145/MON Ministra Obrony Narodowej z dn. 13 lipca 2017 r. w sprawie zasad postępowania w kontaktach z wykonawcami. Logistycy pracujący w WOT mogli zapoznać się z nowi rozwiązaniami, które z czasem mogą zostać wykorzystane również w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Pułkownik Jacek PIETRZAK – Szef Zarządu Logistyki Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej podkreśla:

Spotkania, takie jak to dzisiejsze, są znakomitą płaszczyzną wymiany doświadczeń. Dzięki dyskusji i doświadczeniom naszych jednostek podległych – dokładnie wiem, które rozwiązania się sprawdzają, a które należy modyfikować i rozwijać. Ponadto część pokazowa stanowiła ciekawe doświadczenie. Mogliśmy zapoznać się ze sprzętem różnych firm i ocenić jego przydatność w kontekście dalszego rozwoju logistyki w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Martyna WOJENKA
Zespół prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Integracja i rozwój – podsumowanie GROTowiska23
GROTowisko,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
M72 strzeliło po raz pierwszy
Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
Przełomowy moment współpracy WOT z Gwardią Narodową USA
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
Nowe kamizelki kuloodporne dla WOT
Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje