„Za sprawę mojej Ojczyzny” – zapowiedź nadchodzących przysiąg

W nadchodzący weekend ponad 300 ochotników wypowie słowa roty. W sobotę 27 maja przysięgę złożą Terytorialsi z województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego, z kolei w niedzielę 28 maja przysięga odbędzie się w województwie mazowieckim.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych momentów w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego. Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie ponad 300 ochotników. Będzie to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących, jak i ich rodzin oraz najbliższych. Przysięgi odbędą się w aż ośmiu lokalizacjach: Białymstoku, Lublinie, Braniewie, Malborku, Grudziądzu, Choszcznie, Książenicach i Warszawie.

Zapraszam Państwa do zapoznania się ze szczegółami oraz relacjonowania tych szczególnych wydarzeń.

27 maja 2023 r.

BIAŁYSTOK

W 1 Podlaskiej Brygadzie OT im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław", żołnierze wypowiedzą słowa roty na dziedzińcu Pałacu Branickich o godz. 11:00. Przysięgać tego dnia będzie ponad 50 ochotników, z których  najmłodszy ma 18 lat, a najstarszy 50. Średnia wieku przysięgających to 31 lat. Wśród ochotników są m.in.: wicemistrz Polski w taekwondo, wicemistrz Polski w boksie, maratończyk, strażak OSP, osoby z uprawnieniami operatorów wózków widłowych oraz kierowcy C+E. Przysięga połączona będzie z uroczystymi obchodami święta Brygady.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Łukasz WILCZEWSKI, tel. 723 252 895.

LUBLIN

W 2 Lubelskiej Brygadzie OT, im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” żołnierze złożą przysięgę wojskową na placu Zamkowym w Lublinie, o godz. 12:00. Wśród ponad 60 przysięgających blisko 30% to kobiety. Uroczystość połączona będzie z obchodami święta Brygady oraz przekazaniem odznaczenia por. Renka. Odbędzie się również piknik wojskowy z wieloma atrakcjami.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Marta GABOREK, tel.: 725 880 174.

BRANIEWO

Przysięga w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. "Szczerbiec" odbędzie się w Braniewie na terenie jednostki wojskowej o godz. 10:00. Słowa roty wypowie blisko 70 ochotników, mieszkańców Warmii i Mazur. Wśród nowo przyjętych są między innymi pracownicy urzędu miasta, dyrektor ośrodka sportu, a także wykładowca uczelni. Są też osoby pracujące w handlu i usługach. Po uroczystości odbędzie się piknik, podczas którego zaprezentowany będzie sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu 4W-MBOT.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpr. Sabina MAZUREK, tel.: 887 333 215.

KSIĄŻENICE

W 6 Mazowieckiej Brygadzie OT im. rotmistrza Witolda Pileckiego żołnierze złożą przysięgę wojskową na terenie 61 batalionu lekkiej piechoty w Książenicach o godz. 12:00. Przysięgę złoży ponad 60 ochotników, w tym blisko 20% kobiet. Wśród wypowiadających słowa roty są m.in.: dyrektor biura kolei, specjalista od zabezpieczanie antykradzieżowego aut, student filologii włoskiej, nauczyciel WF, emerytowany strażnik więzienny oraz dyrektor oddziału banku.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Dominik PIJARSKI, tel.: 887 869 955.

MALBORK

W 7 Pomorskiej Brygadzie OT im. kpt. mar. Adama Dedio przysięga odbędzie się na placu apelowym 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku o godz. 10:00. Przysięgę złoży 25 ochotników, w tym blisko 30% kobiet.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Tomasz KLUCZNIK, tel.: 723 250 847.

GRUDZIĄDZ

Przysięga w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie OT im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” odbędzie się na placu apelowym 83 batalionu lekkiej piechoty w Grudziądzu o godz. 11:00. Najmłodszy uczestnik ma 19 lat, najstarszy 50 lat. Blisko 50% przysięgających to kobiety.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi ppor. Julia ROZWOROWSKA, tel.: 512 814 861.

CHOSZCZNO

Uroczystość w 14 Zachodniopomorskiej  Brygadzie OT im. ppłk. dypl. Stanisława Jerzego Sędziaka, ps. „Warta” odbędzie się na terenie jednostki wojskowej przy ul. Drawieńskiej o godz. 10:00. Wśród przysięgających kobiety stanowią 40%.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Pan Marcin GÓRKA, tel.: 607 600 891.

28 maja 2023 r.

WARSZAWA

Przysięga w 18 Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbędzie się na pl. Weteranów 1863 roku w Warszawie o godz. 11:00. Słowa roty wypowie blisko 60 żołnierzy, z czego 35% stanowią kobiety.  

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpr. Jarosław KOZŁOWSKI, tel. 534 107 805.

 

***

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecnie w WOT służy ponad 36 tys. żołnierzy w tym ok. 20% kobiet.

mjr Witold Sura
Rzecznik prasowy DWOT

powiązane informacje

Kolejne przysięgi żołnierzy WOT, formacja liczy już ponad 24 tys. żołnierzy.
Tradycja,  Promocja podoficerska,  Przysięgi 
Ściana zachodnia ruszyła!
Zaciąg 
Terytorialsi na straży polskiej granicy
Granica,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP 
"Odpal i zapomnij" - Terytorialsi strzelali z ppk. JAVELIN
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie