Rozbity śmigłowiec, ranni żołnierze - NZPR w akcji

Symulacja wypadku śmigłowca, poszkodowani żołnierze to tylko jeden z scenariuszy ćwiczenia realizowanego na potrzeby kursu Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo Ratowniczych. Ćwiczenie odbyło się w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.  Uczestniczyli w nim żołnierze z różnych Brygad OT z rejonu całego kraju.

Priorytetem służby ASAR jest udzielanie pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, a także innym osobom poszkodowanym w zdarzeniach lotniczych. Do działań poszukiwawczych i ratowniczych mogą zostać wezwane między innymi NZPR (Naziemne Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze) z Wojsk Obrony Terytorialnej. NZPR realizując działania wspierające na rzecz służby ASAR przygotowane są do niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych m.in.. poprzez odnalezienie miejsca wypadku oraz osób zaginionych oraz udzielenie im pierwszej pomocy.

– powiedział płk Przemysław KUBICKI, szef Taktycznego Centrum Operacyjnego.

Szkolenie Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo Ratowniczych zrealizowane zostało w dniach od 24 do 28 kwietnia 2023. Jego kluczowym momentem było przeprowadzenie symulacji wypadku śmigłowca, w ramach którego uruchomiony został NZPR z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Po przybyciu na miejsce do zadań Terytorialsów należało m.in. ustalenie miejsca wypadku, znalezienie poszkodowanej załogi, udzielenie pierwszej pomocy, nawiązanie łączności, wezwanie transportu medycznego i udział w ewakuacji rannych drogą powietrzną do szpitala.

Uczestnicząc w kursie mamy możliwość ujednolicenia dotychczasowych procedur, wspólnej wymiany doświadczeń, a także obejrzenia symulacji działania NZPR w sytuacji wystąpienia wypadku śmigłowca. Przygotowana przez CSWOT pozoracja pokazuje nam z jak licznymi obrażeniami poszkodowanych możemy mieć do czynienia w przypadku wystąpienia takiej katastrofy. To działanie pokazuje nam jak ważne są nasze umiejętności i przygotowanie do działania.

- dodał żołnierz z 12 Wielkopolskiej Brygady OT.

Pięciodniowe szkolenie NZPR prowadzone jest przez instruktorów Centrum Szkolenia WOT oraz z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. W czasie zajęć kursanci zyskują zarówno wiedzę teoretyczną, jak również mają możliwość praktycznego przećwiczenia procedur poszukiwawczych.

ppor. Krzysztof WÓJCIK
Oficer Prasowy Centrum Szkolenia WOT

Załączniki

powiązane informacje

Wizyta Dowódcy Wojsk Dronowych Korei Południowej w CSWOT
Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Współpraca popłaca
Medyczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Współpraca,  CSWOT 
Strzały w szkole – ćwiczenia Gwardzistów i Terytorialsów
Medyczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Kooperacja,  Współpraca,  CSWOT