Rozpoczynamy intensywny rok szkoleniowy

Nowy rok to nowe wyzwania i czas intensywnego szkolenia. Już w kolejny weekend w WOT ruszają szkolenia rotacyjne. Ćwiczenia Terytorialsów będą odbywać się w całej Polsce. 13 stycznia pierwsi w tym roku ochotnicy przekroczą bramy koszar jednostek wojskowych w ramach „Ferii z WOT”.

Tuż przed końcem 2022 Wojska Obrony Terytorialnej osiągnęły liczbę 36 000 żołnierzy. Nowy – 2023 rok zaczynamy silniejsi o nowych Terytorialsów i od razu przystępujemy do realizacji planów szkoleniowych. Już w piątek - 13 stycznia, na Pomorzu powitamy pierwszych tegorocznych ochotników, którzy przeszli procedurę rekrutacyjną i stawią się na 16-dniowe szkolenie podstawowe. Przyszli kandydaci na żołnierzy rozpoczną swoje "szesnastki" w kolejne weekendy w ramach projektu „Ferie z WOT”, który dedykowany jest przede wszystkim uczniom, studentom oraz nauczycielom, którzy czas przerwy w nauce chcą aktywnie wykorzystać na zdobycie nowych umiejętności i zostać żołnierzami Wojska Polskiego. Oprócz Pomorza powołania odbędą się w czterech lokalizacjach: w województwie lubelskim, świętokrzyskim, podlaskim i wielkopolskim.

Jako, że terytorialność jest wpisana w DNA żołnierzy WOT, wszystkie szkolenia rotacyjne rozpoczną się w SRO (Stałych Rejonach Odpowiedzialności), gdzie na co dzień stacjonują Terytorialsi. Ćwiczenia z zarządzania kryzysowego będą prowadzone z innymi służbami, m.in. Policją, Państwową Strażą Pożarną oraz Służbą Ratownictwa Medycznego. Cel jest jeden -  przygotowanie do wsparcia administracji publicznej oraz niesienia pomocy społeczności lokalnej.

Styczeń to także czas szkoleń zintegrowanych prowadzonych w rejonach stacjonowania jednostek oraz w ośrodkach szkolenia poligonowego. W tym roku pionierami na poligonie będą 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej oraz 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia WOT w Toruniu rozpoczyna szkolenia specjalistyczne, podczas których żołnierze będą podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje w specjalnościach - strzelec wyborowy i operator ppk Javelin. Ponadto działania rozpoznawcze, taktyka w terenie zurbanizowanym, kursy nawigatorów, ratownictwa medycznego, K9 czy obserwatorów ognia -to tylko niektóre obszary, w których swoje umiejętności będą doskonalić Terytorialsi w 2023 r.

Tysiące żołnierzy, mnóstwo zadań wspierających, szkolenia specjalistyczne w jednostkach, na placach ćwiczeń - to znak, że mocno rozpoczynamy kolejny rok gOTowości.

mjr Witold SURA
Rzecznik prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Styczniowe weekendy pełne szkoleń.
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
Ruszają Ferie z WOT
Kwalifikacja wojskowa,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Lokalne,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
Kolejna edycja „Ferii z WOT” ruszyła.
Szkolenia i ćwiczenia,  Powołanie 
„Ferie z WOT” – kolejna edycja przed nami
Szkolenia i ćwiczenia,  Powołanie