Ćwiczenia współdziałania służb WYPADEK 2022

Zderzenie pojazdów osobowych na drodze ekspresowej wymusza gwałtowne hamowanie autobusu i jego ustawienie w poprzek drogi. Na skutek tego dochodzi do zderzenia kolejnych pojazdów, blokady drogi i konieczności ratowania życia i zdrowia poszkodowanych - tak wyglądał scenariusz ćwiczeń zarządzonych przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie. 

W ćwiczeniach brali udział policjanci i służby ratunkowe oraz żołnierze 42 batalionu lekkiej piechoty w Morągu. Wszystko po to, aby w sytuacji prawdziwego zagrożenia, wspólnymi siłami uratować jak najwięcej osób.

Wspólne działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli prowadzone są cyklicznie na terenie powiatu ostródzkiego. Policjanci, strażacy i żołnierze przeprowadzają wspólne ćwiczenia, podczas których poza działaniami ratowniczymi i operacyjnymi, wypracowują algorytm współpracy wszystkich służb, które pracują na miejscu wypadku drogowego, katastrofy czy klęski żywiołowej.

Właśnie takie ćwiczenia przeprowadzono 08 grudnia 2022, na nowo budowanej drodze S-5 w okolicy miejscowości Wirwajdy. Dotyczyły one wypadku drogowego z udziałem wielu osób, do którego doszło na drodze ekspresowej. W wypadku uczestniczył autobus i kilka samochodów osobowych. Jak wynikało ze scenariusza, w wyniku tego zdarzenia kilkanaście osób zostało rannych i wymagali segregacji medycznej. Taka sytuacja to wyzwanie dla wszystkich rodzajów służb. Ratownicy medyczni wspólnie z Terytorialsami z Morąga udzielali poszkodowanym pierwszej pomocy. Wielu z nich potrzebowało natychmiastowej pomocy, znajdując się w stanie zagrożenia życia. W dotarciu do tych osób pomagali strażacy, którzy przy użyciu specjalistycznego sprzętu wydobywali ofiary wypadku. Policjanci z kolei zabezpieczali miejsce zdarzenia oraz brali czynny udział w akcji ratunkowej, udzielając pomocy i transportując poszkodowanych.

Te wszystkie czynności mają kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia w późniejszym postępowaniu przygotowawczym. Dzisiejsze doświadczenie dla 40 żołnierzy było bardzo ważne. Wszystko po to, aby w przypadku realnego zagrożenia czy wypadku współpraca służb z naszego powiatu przebiegała skutecznie.

por. Paulina KACPRZYCKA
Oficer prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Kujawsko-Pomorscy Terytorialsi ćwiczyli z JAŚMINEM
Współpraca,  Medyczne,  Szkolenie w SRO,  Zarządzanie Kryzysowe,  Szkolenia i ćwiczenia 
Zawody użyteczno-bojowe ratowników WOT w 7PBOT
Medyczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe 
Współpraca popłaca
Medyczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Współpraca,  CSWOT 
Strzały w szkole – ćwiczenia Gwardzistów i Terytorialsów
Medyczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Kooperacja,  Współpraca,  CSWOT