Rozpoznanie WOT działało w górach

Już po raz kolejny żołnierze z batalionów i brygad obrony terytorialnej szkolili się na zimowym zgrupowaniu rozpoznawczym. Szkolenie odbyło się w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej (OSPG) w Dusznikach Zdroju oraz w Górach Bystrzyckich.

W ubiegłą niedzielę szefowie komórek rozpoznawczych i kandydaci na te stanowiska z batalionów lekkiej piechoty i brygad OT zakończyli szkolenie poligonowe. Ćwiczenie podzielone było na dwa etapy. Pierwszy odbywał się na terenie 22 Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku i OSPG w Dusznikach Zdroju. Druga cześć zorganizowana była w Górach Bystrzyckich. Tematyka zajęć obejmowała sposoby, procedury i zagadnienia taktyczne w zakresie prowadzenia działań nieregularnych.

Sprawdzianem sprawności fizycznej żołnierze rozpoczęli pierwszy etap zgrupowania poligonowego a następnie płynnie przeszli do doskonalenia kompetencji i umiejętności z zakresu planowania działań rozpoznawczych w zimie. Marszem ubezpieczonym z użyciem noktowizji i termowizji, Terytorialsi wykonali przemieszczenie do wyznaczonego miejsca zbiórki. Tym samym rozpoczęli praktyczne działania, które zostały zaplanowane w drugim etapie poligonu. W Górach Bystrzyckich – bo tam odbywały się ich dzienno – nocne zmagania, uczestnicy ćwiczenia doskonalili umiejętności planowania i organizacji zasadzki oraz napadu. Podczas szkolenia żołnierze zostali zapoznani z procedurami i sposobami działań w bazie patrolowej oraz zasadami prowadzenia obserwacji przeciwnika.    

Jak zaznaczył płk Sebastian Świętoński, szef Oddziału Rozpoznania DWOT:

Rozpoznanie to oczy i uszy każdego dowódcy. Dlatego też, każdy żołnierz musi być odpowiednio przygotowany w zakresie planowania, organizacji i realizacji zasadzki, napadu, zakładania bazy patrolowej czy organizacji bytowania w terenie górzystym. W czasie zgrupowania poligonowego, naszym głównym celem było osiągnięcie przez szefów komórek rozpoznawczych batalionów lekkiej piechoty, służących w różnych rejonach kraju, jednolitych zasad działania w specyficznych warunkach walki. Zajęcia te pozwolą na ujednolicenie działań we wszystkich pododdziałach WOT.

To kolejne tego typu szkolenie poligonowe dla żołnierzy komórek rozpoznawczych. Przedstawione zadania jakie były wykonywane w czasie zgrupowania to tylko część zagadnień, wykonywanych podczas szkolenia. Ćwiczenie było świetną okazję do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami treningu.

mjr Witold SURA
Rzecznik Prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Nowy granatnik M72 jest już w WOT
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Sprzęt i uzbrojenie 
Terytorialsi zakończyli ćwiczenie Przyjazna Energia-22
Porozumienia,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Lokalne,  Wydarzenia,  Sprzęt i uzbrojenie 
Terytorialsi w gOTowości do energetycznego wsparcia administracji publicznej
Porozumienia,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Lokalne,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje,  Szkolenie w SRO