Przekazanie obowiązków dowódcy 1 Podlaskiej Brygady OT

Po ponad 6 latach pułkownik Sławomir Kocanowski odchodzi ze stanowiska dowódcy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław". Decyzją wicepremiera-ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka został awansowany na dowódcę 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej jest jedną z pierwszych jednostek Terytorialsów, które powstawały ponad 5 lat temu (...). Dowodzenie brygadą jest zadaniem dla najlepszych. Wymaga nie tylko profesjonalizmu i wiedzy wojskowej, ale także wyobraźni, talentów organizacyjnych i doświadczenia praktycznego. Te cechy posiadają zarówno Pan pułkownik Sławomir Kocanowski, który dowodził podlaską Brygadą od początku jej istnienia, jak i obejmujący obowiązki dowódcy, jego dotychczasowy zastępca, Pan podpułkownik Maciej Kłaczkowski.

- napisał w liście do uczestników uroczystości wicepremier Mariusz Błaszczak.

Uroczystość przekazania obowiązków dowódcy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się w obecności gen. broni Wiesława Kukuły, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przybyłem na dzisiejszą uroczystość (...) nie tylko z obowiązku wynikającego z mojego stanowiska, co z głębokiej potrzeby zamanifestowania mojej wdzięczności dla osiągnięć twórcy i pierwszego dowódcy brygady płk. Sławomira Kocanowskiego. 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej pułkownik Kocanowski budował od zera będąc pierwszym żołnierzem tej jednostki. 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej (...) nigdy mnie nie zawiodła, a oliwkowy beret jej żołnierzy, tutaj na Podlasiu, szybko stał się synonimem niezawodności i siły więzi jakie łączą żołnierzy ze społecznościami lokalnymi - powiedział gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Kiedy ponad sześć lat temu przybyłem na Podlasie nie znałem wówczas tego regionu. Dziś czuję się jednym z Was. (...) Do końca życia będę uważać tę ziemię za swoją Małą Ojczyznę. Opuszczam Brygadę z przekonaniem, że stworzyliśmy wyjątkowy i zgrany Zespól. Służba z Wami to był prawdziwy zaszczyt i przyjemność. 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej to nasze wspólne dzieło. (...) Jestem dumny, że mogłem Wami dowodzić

- powiedział do zgromadzonych pułkownik Sławomir Kocanowski.

Ceremonia odbyła się na terenie kompleksu wojskowego w Białymstoku. Uczestniczyli w niej dowódcy brygad OT, przedstawiciele: jednostek wojsk operacyjnych, komendanci służb mundurowych, Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce, litewskich Ochotniczych Sił Obrony Kraju, rodzina gen. Władysława Liniarskiego, kombatanci Armii Krajowej, władze województwa, samorządowcy oraz dyrekcja i uczniowie partnerskich szkół mundurowych.

Pułkownik Sławomir Kocanowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Sztuki Wojennej, gdzie ukończył m.in. Podyplomowe Studia Operacyjno-Taktyczne.

W 1994 roku objął pierwszy przydział na stanowisku dowódcy plutonu w 6 Pułku Zmechanizowanym w Wałczu. Po zmianach strukturalnych, pełnił służbę w 2 Brygadzie Zmechanizowanej w Złocieńcu.

W 1996 roku został przeniesiony do 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, z którą był związany przez kolejne 17 lat. W 12 Brygadzie Zmechanizowanej zajmował kolejno stanowiska: dowódcy plutonu, dowódcy kompanii, szefa sztabu batalionu, zastępcy dowódcy batalionu oraz dowódcy 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej „Legionów”. Właśnie podczas dowodzenia batalionem utworzył jeden z pierwszych w Siłach Zbrojnych pododdziałów oparty wyłącznie na żołnierzach zawodowych i wyposażony w wozy KTO Rosomak. W 2011 roku 1 batalion piechoty zmotoryzowanej został wyróżniony przez Dowódcę Wojsk Lądowych tytułem „Przodujący Pododdział Wojsk Lądowych”.

Pułkownik Sławomir Kocanowski uczestniczył w misjach stabilizacyjnych w Iraku i w Afganistanie. W ramach X zmiany PKW Irak był zastępcą dowódcy zgrupowania bojowego. Podczas XII zmiany PKW Afganistan dowodził zgrupowaniem bojowym.

Podczas swojej kariery był wielokrotnie wyróżniany w tym m.in.: Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Brązowym Krzyżem Zasługi, Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” oraz Brązowym Medalem za Zasługi dla Policji. W lipcu 2018 roku otrzymał odznakę pamiątkową od Prezesa Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

kpt. Łukasz WILCZEWSKI
Oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Batalion WOT w Opolu
Kukuła,  Kadrowe,  Tradycja,  Lokalne,  Wydarzenia 
Mistrzostwa WOT w Biatlonie Letnim
Szkolenia i ćwiczenia,  Lokalne,  Rywalizacja sportowa,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Zdrowy styl życia 
Zapowiedź: Blisko 380 Terytorialsów złoży przysięgę w ten weekend
Przysięgi,  Lokalne,  Wydarzenia 
Terytorialsi zakończyli ćwiczenie Przyjazna Energia-22
Porozumienia,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Lokalne,  Wydarzenia,  Sprzęt i uzbrojenie