Wojsko gOTowe na kobiety

 

W dniach 21-23 października br. w Polsce gości brytyjska delegacja na czele z gen. Ingrid ROLLAND szefową departamentu strategii Home Command. Celem wizyty jest nie tylko wymiana doświadczeń między formacjami, ale również omówienie znaczenia i wniosków z rosnącej roli kobiet we współczesnych armiach.                        

20 października br. w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej gościła generał Ingrid ROLLAND szefowa departamentu strategii brytyjskiej Home Command. Podczas wizyty Pani Generał wygłosiła przemówienie nt. Roli i znaczenia kobiet zajmujących przywódcze stanowiska w Siłach Zbrojnych. Jak zaznaczyła - Jedyną rzeczą, którą zaakceptowałam jako niemożliwą dla mnie do zrobienia jest to, że nie mogę być pilotem śmigłowca. Ale nie mogę nim być nie dlatego, że jestem kobietą, tylko dlatego, że jestem za niska. Kobiety mogą wszystko tylko muszą w to uwierzyć.

Dowódca WOT gen. broni Wiesław KUKUŁA podkreśla, że: Służba kobiet w WOT koresponduje z misją i zdolnościami formacji. Kobiety wnoszą do służby nie tylko kompetencje, ale również zwiększają potencjał instytucjonalnej empatii – ta zaś jest krytyczna w procesie rozwijania przywództwa oraz budowania siły relacji, jakie łączą formację ze społecznościami lokalnymi.

Podczas kolejnych dni wizyty Generał ROLLAND uda się do współpracującej z brytyjską armią - 7 Pomorskiej Brygady OT, gdzie m.in. poruszone zostaną kwestie współpracy pomiędzy obiema formacjami, odbędzie się też pokaz broni oraz spotkanie z żołnierzami służącymi w Pomorskiej Brygadzie.

W Wojskach Obrony Terytorialnej służy obecnie blisko 20% kobiet. To najwyższy odsetek w Wojsku Polskim. Kobiety chętnie wybierają służbę w WOT, maja świadomość, że umożliwia ona zachowanie balansu pomiędzy życiem prywatnym, pracą i służbą wojskową. Jak zaznacza gen. KUKUŁA kobiety w WOTnieustępliwe, zdeterminowane i zawsze dążą do celu. Ich unikalne kompetencje sprawią, że formacja staje się bardziej kompetentna. Tak wysoki odsetek kobiet w WOT przekłada się również na rozwój całego Wojska Polskiego. Spotkania takie jak to z gen. ROLLAND wyraźnie pokazują, że w armii jest miejsce dla kobiet, które zajmują przywódcze stanowiska.

kpt. Witold SURA
Rzecznik Prasowy DWOT

powiązane informacje

Jak przygotować rodzinę na pobieranie wymazów?
Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Innowacje 
Terytorialsi wspierają bezpieczne wakacje
Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia 
Wsparcie WOT dla Domów Pomocy Społecznej
Społeczne,  Zarządzanie Kryzysowe