Przejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Społeczne
TradycjaPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Tradycja
PolecanePrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Polecane
Terytorialsi jak co roku pamiętają o walczących za Ojczyznę
Przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych w ramach akcji „Żołnierska Pamięć” w całej Polsce żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej porządkują groby kombatantów, weteranów wojennych i zmarłych kolegów. Mimo panującej pandemii choć w taki symboliczny sposób czcimy te ważne dla Polski dni.
Święto Zmarłych to dla wszystkich Polaków dzień szczególny. Dzień, w którym czcimy pamięć o naszych zmarłych członkach rodzin, bliskich oraz poległych kolegach. Na kilka dni przed świętem, porządkujemy nagrobki, zapalamy znicze, składamy kwiaty i oddajemy hołd w miejscach spoczynku zmarłych w całej Polsce. To wyraz hołdu oddany wszystkim poległym za wolność Ojczyzny, jak również tym, którzy zmarli lub zginęli w czasie pełnienia służby, zarówno w kraju, jak i poza granicami państwa.
Żołnierze odwiedzili cmentarze w większych miastach województwa takich jak Olsztyn, Elbląg, Braniewo, Morąg, Ostróda, Giżycko, Szczytno. Łącznie zostało uprzątniętych blisko 100 miejsc pamięci. O poległych pamiętamy nie tylko przy okazji święta zmarłych. Pamięć o kolegach i naszych poprzednikach to nasz obowiązek i sposób wyrażenia szacunku dla tych, których już nie ma wśród nas. Zapalamy znicze także z okazji święta Wojska Polskiego, Święta Niepodległości czy świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych. Staramy się odwiedzać miejsca pamięci tak często jak to możliwe – mówi Paulina Kucińska, rzecznik prasowy 4.W-MBOT
Akcja porządkowania miejsc pamięci, jest już kolejną, która potwierdza praktyczny wymiar zobowiązań żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej nie tylko wobec walczących w szeregach Armii Krajowej, której chlubne tradycje z duma kultywują żołnierze WOT, ale także wobec środowisk kombatanckich.
Celem i główną ideą programu „Żołnierska pamięć” jest budowanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej i historycznej oraz kultywowanie i pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę. Zapalone przez terytorialsów symboliczne znicze i pozostawione kwiaty oznaczają, iż pamięć o osobach, które już odeszły jest wciąż żywa.
Paulina Kucińska
Rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT