Pierwsze szkolenia w nowotworzonych brygadach

Rozpoczęły się pierwsze szkolenia w brygadach, które zostały powołane przez wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w tym roku.

W czerwcu br. wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył trzech dowódców do nowoformowanych 18 SBOT, 19 NBOT i 20 PBOT. Proces formowania wszystkich trzech jednostek jest zaplanowany do 2025 roku. Do tego czasu w strukturze każdej z brygad powstaną dowództwo i sztab, po trzy bataliony lekkiej piechoty oraz pododdziały wsparcia i zabezpieczenia.

Dziś ruszyło pierwsze szkolenie podstawowe w 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, której bramy koszar przekroczyło prawie 80 ochotników. 16 dniowe szkolenie podstawowe poprowadzą doświadczeni instruktorzy z przemyskiego batalionu lekkiej piechoty. Uroczysta przysięga wojskowa odbędzie się 16 października na Rynku w Przemyślu. Zasadniczym zadaniem 20 PBOT jest wspieranie funkcjonariuszy Straży Granicznej w sytuacjach kryzysowych na granicy.

W przyszłą sobotę tj. 8 października swoich pierwszych ochotników na „16” powoła 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej, która stacjonuje w Chełmie. 19 NBOT została usytuowana na terenie przygranicznym z Białorusią. Jej głównym zadaniem będzie obrona granicy państwa. 15 października 18 Stołeczną Brygadę OT zasilą ochotnicy z terenu miasta Warszawy. 18 SBOT to już trzecia brygada tworzona w województwie mazowieckim. Żołnierze tej brygady będą przygotowywani do walki w miescie – w terenie zurbanizowanym oraz do działań poszukiwawczo – ratowniczych.   

Kpt. Witold SURA

Rzecznik prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Ruszają Ferie z WOT
Kwalifikacja wojskowa,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Lokalne,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
Kolejna edycja „Ferii z WOT” ruszyła.
Szkolenia i ćwiczenia,  Powołanie 
„Ferie z WOT” – kolejna edycja przed nami
Szkolenia i ćwiczenia,  Powołanie