Latający kompan

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej odbyło się kolejne szkolenie dla operatorów Systemu Amunicji Krążącej WARMATE. W kursie dotychczas wzięło udział kilkunastu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju.

Podczas trzytygodniowego kursu żołnierze zapoznają się z dokładnymi danymi technicznymi polskiego bezzałogowca oraz szkolą się z praktycznego używania systemu WARMATE. Zadania, które postawiono przed uczestnikami kursu dotyczyły przeprowadzenia zwiadu, rozpoznanie oraz likwidację wybranych celów.

"Kurs operatorów Systemu Amunicji Krążącej WARMATE pozwolił mi szkolić się w nowym, ciekawym kierunku. Szkolenie robi na mnie bardzo pozytywne wrażenie, poziom jest naprawdę wysoki, a szczególnie zadowolony jestem z liczby lotów. Najciekawsze z pewnością były ataki na cele i możliwość sprawdzenia się w sytuacji bojowej."­­ – mówił starszy szeregowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

System amunicji krążącej WARMATE to bezzałogowy statek powietrzny, przeznaczony do ataku na wrogie oddziały oraz lekko opancerzone pojazdy. Do jego zadań należy zwiad, śledzenie, rozpoznanie bądź eliminacja celu, a jego wsparcie może zapewnić zdecydowaną przewagę na polu walki. Realizowane w Centrum Szkolenia WOT szkolenie operatorów systemu amunicji krążącej jest pierwszym etapem w drabince szkoleń z jakim muszą zmierzyć się Terytorialsi. Kolejnymi etapami jest kurs na technika, administratora, a w przyszłości instruktora.

"Szkolenie jest wymagające, a instruktorzy są świetnie przeszkoleni, znajdujący plany i rozwiązania na każdą ewentualność. Dzięki ogromnej liczbie praktyk jesteśmy przekonani, że w przypadku działań bojowych będziemy gotowi.” – ocenił starszy szeregowy z 3 Podkarpackiej Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

ppor. Krzysztof WÓJCIK
Oficer prasowy Centrum Szkolenia WOT

Załączniki

powiązane informacje

Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Najlepsi strzelcy wyborowi rywalizowali w Toruniu
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie 
Zakończono pierwszy w Polsce kurs instruktorów WARMATE
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie 
M72 strzeliło po raz pierwszy
Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje