Nowi ochotnicy licznie zasilili 10 ŚBOT

Zainteresowanie służbą w WOT nieustannie rośnie. W sobotę 3 września miało miejsce już 6 w tym roku powołanie ochotników do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przed nimi 16 dni intensywnego szkolenia na poligonie.

W sobotę 3 września blisko 100 nowo powołanych żołnierzy stawiło się na kieleckiej Bukówce o godzinie 8:00 rano. Około 40 % wcielanych stanowili ludzie młodzi – głównie studenci .Jeśli chodzi o zawody – mamy reprezentantów między innymi takich specjalności jak:  ratownik medyczny, inżynier, fizjoterapeuta, pedagog, kucharz, adwokat, detektyw, instruktor strzelectwa, zawodowy kierowca, sternik motorowodny, trener fitness. instruktor nauki jazdy. Wśród powołanych było ponad 25 % kobiet. Ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową rozpoczęli w ten sposób 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy złożenie przysięgi wojskowej 18 września. Do grupy powołanych dołączą wkrótce  rezerwiści, którzy mają za sobą jedną z form służby wojskowej. W sumie brygadę wzmocni 20 ochotników. Dla nich przygotowane jest szkolenie wyrównawcze, które trwa 8 dni. Całość przedsięwzięć będzie realizowana na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba. Dla ochotników, którzy z różnych powodów nie mogą na służbę przeznaczyć 16 dni dzień po dniu przewidziano możliwość szkolenia w trybie sobotnio-niedzielnym.
W takim przypadku ochotnicy służą 2 weekendy w miesiącu, kończąc ten etap po 3 miesiącach – to również w sumie oznacza 16 dni.

Kadra z 10. ŚBOT wyszkoli ochotników z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, medycyny pola walki, przetrwania w trudnych warunkach czy topografii. Najważniejsze jednak jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni oraz bezpieczne i efektywne posługiwanie się karabinkiem MSMB „GROT”. Finałem szkolenia podstawowego będzie „pętla taktyczna”, czyli praktyczny sprawdzian umiejętności. Zwieńczeniem trudu
i wysiłku włożonego w wyszkolenie będzie uroczysta przysięga wojskowa w dniu 18 września na sandomierskim Rynku.

Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, powinni zgłaszać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Wszelkich informacji dot. służby  w 10 ŚBOT, oraz sposobie złożenia wniosku ochotnicy uzyskają u naszego rekrutera pod numerem tel. 602-714-001. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.

 

 

 

 

kpt. Marcin KOWAL

Oficer prasowy 10ŚBOT

Załączniki

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Ruszają Ferie z WOT
Kwalifikacja wojskowa,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Lokalne,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
Przysięga i IV Święto kujawsko-pomorskich terytorialsów
Społeczne,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Wydarzenia 
Mistrzostwa WOT w Biatlonie Letnim
Szkolenia i ćwiczenia,  Lokalne,  Rywalizacja sportowa,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Zdrowy styl życia