Sprawdzian z przywództwa w międzynarodowym środowisku

Przez trzy tygodnie podlascy terytorialsi, wspólnie z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO, szkolili się w obszarze dowodzenia pododdziałem wielkości sekcji i plutonu. Szkolenie odbywało się według standardów obowiązujących podoficerów Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii.

Kurs Potential Non-Commissioned Officer adresowany jest do kandydatów na podoficerów w brytyjskich Siłach Zbrojnych. Jego celem jest teoretyczne, mentalne i praktycznie przygotowanie dowódców szczebla sekcji i plutonów.

Szkolenie składało się z dwóch modułów: teoretycznego oraz praktycznego. Podczas pierwszego z nich uczestnicy zapoznawali się m.in. z teorią przywództwa, zasadami opracowywania dokumentów dowodzenia oraz podstawami nawigacji lądowej. Ta faza wypełniona była także ćwiczeniami fizycznymi, których celem było przygotowanie do współdziałania pomiędzy uczestnikami, ale także odporności i wytrzymałości indywidualnej.

Na moduł praktyczny poświęcone było 2/3 czasu całego kursu. Podczas tego etapu w praktyce sprawdzania była umiejętność dowodzenia sekcją, ponieważ stanowiska dowódcy oraz zastępcy podlegały stałej rotacji. Od początku do końca odbywał się w warunkach poligonowych. Żołnierze bytowali w tymczasowych schronieniach, bez dostępu do bieżącej wody. Zapasy były dostarczane do punktów podjęcia, z których szkolący się musieli transportować je do bazy. Kursanci musieli wykonywać stawiane zadania poddani fizycznemu zmęczeniu potęgowanym przez zmienne warunki pogodowe (od upałów poprzez ulewne deszcze) i niedobór snu.

W kursie wzięło udział 50 żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Jego organizatorami byli żołnierze The Royal Dragoon Guards. Jest to pułk brytyjskich wojsk lądowych, który specjalizuje się w prowadzeniu działań rozpoznawczych. W Polsce stacjonuje w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Było to kolejne wspólne przedsięwzięcie 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz The Royal Dragoon Guards. W ciągu ostatnich miesięcy polscy i brytyjscy żołnierze wspólnie zorganizowali kurs dla podoficerów młodszych WOT. Brali także udział w szkoleniu z walki w terenie zurbanizowanym.

***

Nowy termin "Wakacji z WOT" dla uczniów szkół średnich

Specjalnie dla uczniów i absolwentów szkół średnich zaplanowany został dodatkowy termin szkolenia podstawowego. Odbędzie się ono w dniach 20 sierpnia-4 września br. Jego celem jest umożliwienie młodym osobom połączenia służby wojskowej z nauką.

Jak zgłosić się na szkolenie?

• Skorzystaj z pomocy rekrutera z Twojego powiatu. Dane kontaktowe znajdziesz tu: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

• Możesz też złożyć wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży, Suwałkach) lub poprzez platformę internetową ePUAP.

kpt. Łukasz WILCZEWSKI
Oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Polscy medycy szkolili się na Litwie
Medyczne,  Współpraca,  Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Recon Clash-23: Estończycy triumfują w Bieszczadach
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe 
Łotewscy Terytorialsi z wizytą w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Współpraca