DEFENDER-Europe 22. Największe sojusznicze manewry z udziałem WOT.

Na terenie Polski zakończyły się ćwiczenia DEFENDER-Europe 22. Od samego początku żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej byli w nie zaangażowani. W każdym regionie kraju, gdzie działały lub przemieszczały się wojska operacyjne, sojusznicze czy partnerskie - terytorialsi byli częścią tych manewrów.

Dla piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP był to pierwszy udział w edycji ćwiczenia DEFENDER-Europe 22. Wzięło w nim udział ponad 300 żołnierzy z ośmiu brygad OT: 1 Podlaskiej, 2 Lubelskiej, 4 Warmińsko-Mazurskiej, 5 i 6 Mazowieckiej, 9 Łódzkiej, 12 Wielkopolskiej oraz 14 Zachodniopomorskiej. Terytorialsi realizowali zadania na terenie siedmiu województw.

Jednym z głównych założeń manewrów DEFENDER-Europe 22 było pokonywanie dużych odległości. Dlatego tak istotnym było wsparcie ze strony Wojsk Obrony Terytorialnej, które działały w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności. Terytorytorialsi ze względu na codzienne szkolenie i funkcjonowanie, jak nikt inny, dobrze znają swój rejon odpowiedzialności. Do głównych zadań żołnierzy WOT należało:

  • zapewnienie swobody manewru ćwiczącym wojskom,
  • zabezpieczenie rejonów forsowania przeszkód wodnych,
  • ochrona wyładunku personelu i sprzętu,
  • ochrona lądowisk śmigłowców oraz zrzutowisk pododdziałów 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Film: Jak wyglądał DEFENDER Europe-22. (źródło: kanał YouTube - Wojska Obrony Terytorialnej)

Współdziałanie WOT oraz wojsk operacyjnych i sił sojuszniczych odbywało się nie tylko na lądzie, ale i w powietrzu. Operatorzy bezzałogowców FlyEye z WOT i wojsk operacyjnych wspólnie prowadzili loty rozpoznawcze nad rejonami działań.

WOT współdziałały nie tylko z wojskami operacyjnymi czy siłami sojuszniczymi, ale także pododdziałami regulacji ruchu, Wojskowe Komendy Transportu i Żandarmerią Wojskową.

Warto podkreślić, że w ćwiczenie DE22 zaangażowani byli także żołnierze formacji OT z innych państw, w tym krajów bałtyckich, oraz ponad 1 200 żołnierzy Gwardii Narodowej ze Stanów Zjednoczonych.

DE22 to międzynarodowe, wspólne i cykliczne ćwiczenie, organizowane przez Siły Zbrojne USA, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA oraz NATO. Należy do serii cyklicznych szkoleń defensywnych, nie jest wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie. Narodowy i międzynarodowy proces planowania ich rozpoczął się w 2021 roku. Za dowodzenie całością sił zaangażowanych w DEFENDER-Europe odpowiedzialny jest V Korpus SZ USA.

Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy ćwiczenia, reprezentowali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 Pułku Inżynieryjnego, 5 Pułku Chemicznego, 9 Brygady Kawalerii Pancernej oraz samoloty F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, samoloty transportowe z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowce Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

W trakcie ćwiczenia sprawdzona została zdolność współpracy żołnierzy Wojska Polskiego w ramach wspólnej operacji bojowej. Realizowane były m.in. epizody taktyczne przemieszczenia na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych oraz szkolenie ogniowe.

kpt. Łukasz WILCZEWSKI
Oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Przełomowy moment współpracy WOT z Gwardią Narodową USA
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
Stawiamy na współpracę
Szkolenia i ćwiczenia,  Interoperacyjność,  Kooperacja,  Międzynarodowe,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz 
"Odpal i zapomnij" - Terytorialsi strzelali z ppk. JAVELIN
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie