Terytorialny wymiar międzynarodowego ćwiczenia Defender-Europe 22

W międzynarodowym ćwiczeniu DEFENDER-Europe 22, w którym na terenie Polski uczestniczy 7 000 żołnierzy z sześciu państw NATO i krajów partnerskich, Wojska Obrony Terytorialnej są lokalnym komponentem Sił Zbrojnych. Terytorialsi działają na terenie, z którego pochodzą i znają go jak "własną kieszeń".

W epizodzie, który odbył się nad Narwią, udział wzięło blisko 2000 żołnierzy z Polski, Francji, Stanów Zjednoczonych i Szwecji. Celem wojsk operacyjnych i sił sojuszniczych było pokonanie rzeki Narew. Forsowanie było ubezpieczane z powietrza przez samoloty Su-22 oraz śmigłowce Mi-24 i AH-64 APACHE. Ćwiczenie obserwowali m.in. prezydent RP Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński.

Zadaniem żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej było zabezpieczenie wojsk operacyjnych i siły sojuszniczych oraz, wspólnie z pododdziałami regulacji ruchu, zapewnienie im swobody manewru.

Współdziałanie odbywało się nie tylko na lądzie, ale i w powietrzu, a to za sprawą operatorów bezzałogowców FlyEye z WOT i wojsk operacyjnych, którzy prowadzili loty rozpoznawcze nad rejonem przeprawy.

Podczas wcześniejszych epizodów DEFENDER-Europe 22 (DE22) w Podlaskiem żołnierze WOT odpowiadali za ochronę wyładunku amerykańskich żołnierzy oraz sprzętu pancernego, w tym czołgów Abrams. Terytorialsi współpracowali z Wojskową Komendą Transportu, Żandarmerią Wojskową oraz pododdziałami regulacji ruchu.

DE22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Siły Zbrojne USA, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA oraz NATO. Należy do serii cyklicznych szkoleń defensywnych, nie jest wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie. Narodowy i międzynarodowy proces planowania ich rozpoczął się w 2021 roku. Za dowodzenie całością sił zaangażowanych w DEFENDER-Europe 22 odpowiedzialny jest V Korpus SZ USA.

Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy ćwiczenia, reprezentują żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 Pułku Inżynieryjnego, 5 Pułku Chemicznego, 9 Brygady Kawalerii Pancernej oraz samoloty F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, samoloty transportowe z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowce Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

W trakcie ćwiczenia sprawdzona zostanie zdolność współpracy żołnierzy Wojska Polskiego w ramach wspólnej operacji bojowej. Realizowane są między innymi epizody taktyczne przemieszczenia na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych oraz szkolenie ogniowe.

kpt. Łukasz Wilczewski
Oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

DRAGON-24: Przeprawa przez Wisłę pod osłoną Terytorialsów
Międzynarodowe,  Współpraca,  Siły Zbrojne RP,  Kooperacja,  Szkolenie w SRO,  Szkolenia i ćwiczenia 
Polscy medycy szkolili się na Litwie
Medyczne,  Współpraca,  Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Recon Clash-23: Estończycy triumfują w Bieszczadach
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe