Pies Riko pomaga zapomnieć o wojnie

 

Od kilkudziesięciu dni w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie, nieopodal Kościerzyny azyl przed rosyjską agresją znalazły dzieci z dwóch ukraińskich domów dziecka z obwodu chmielnickiego.

W tej chwili w placówce przebywa 129 dzieci, których wiek nie przekracza 15 lat. Niektóre z nich ciągle mają przed oczami obrazy wojny. Można to zaobserwować w ich zachowaniu. Cały czas bywają chwile strachu i niepokoju. Kiedy na niebie dostrzegą przelatujący helikopter uciekają w popłochu szukając schronienia w budynkach ośrodka. Wiele z nich jest zbyt młodych, by zrozumieć, że są bezpieczne i nic im nie grozi. Nad ich spokojem i tym, by poczucie bezpieczeństwa się w nich narodziło czuwają nie tylko wychowawcy, ale także żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wśród nich jest starszy szeregowy Tadeusz Grabowski z 73 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku. Na co dzień jest on doświadczonym przewodnikiem psa ratowniczego. W tej chwili szeregowy Grabowski szkoli do zadań ratowniczych psa imieniem Riko. To właśnie ten roczny owczarek niemiecki towarzyszy żołnierzowi podczas jego zadań w Powiatowym Centrum Młodzieży. Co więcej, okazało się, że jego obecność ma niezwykle pozytywny wpływ na przebywające tam dzieci, które nawiązały z czworonożnym pupilem niezwykłą więź. Spacery, zabawy i wspólne spędzanie czasu pozwalają chociaż na moment zapomnieć o tragedii, którą przeżyli. Tak więc pies Riko został nie tylko jednym z mieszkańców ośrodka w Garczynie, ale również ulubieńcem ukraińskich dzieci.

Warto wspomnieć, że st. szer. Tadeusz Grabowski jest również koordynatorem szkolenia Sekcji K9 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Już w kwietniu, 9 żołnierzy pomorskiej brygady będzie zdawać egzamin certyfikujący ich umiejętności w Kuźni Raciborskiej. Następnie, na mocy porozumienia pomiędzy 7 Pomorską Brygadą OT a Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku będą mogli być wykorzystywani do działań poszukiwawczo-ratowniczych na terenie województwa Pomorskiego. Poza tym każdy żołnierz grupy zostanie przeszkolony z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

- K9 to wyjątkowa sekcja, która zrzesza profesjonalistów z zakresu terenoznawstwa i topografii oraz pasjonatów pracy z psami. Cieszę się, że mogę brać udział w zajęciach, poszerzać wiedzę i rozwijać swoje umiejętności. Szkolenie, które przechodzimy pozwoli nam być realnym wsparciem dla służb w czasie poszukiwaćń i akcji ratunkowych – podsumowuje szkolenie jeden z żołnierzy biorący w nim udział.

Jeśli jesteś zainteresowany służbą Ojczyźnie, rozwijaniem swojej osobowości, zdobywaniem doświadczeń i wiedzy – zapraszamy w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Najprostszym sposobem zgłoszenia swojego akcesu jest skontaktowanie się z jednym z rekruterów 7 PBOT ich dane znajdziemy na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/.

Maciej Szalbierz
Zespół prasowy 7 Pomorskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

365 dni wsparcia Ukrainy
Niezawodna pomoc,  Ukraina,  Siły Zbrojne RP,  Uchodźcy,  Klisz 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Żołnierze 3 PBOT trwają na posterunku - #NiezawodnaPomoc niesiona uchodźcom nie ustaje
#SilneWsparcie,  Niezawodna pomoc,  Ukraina,  Uchodźcy