Wielkanocne spotkania z kombatantami

 

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w ósmej edycji akcji Paczka dla Kombatanta, której inicjatorem jest Urzędu Dzielnicy Praga – Północ.

Opieka nad kombatantami jest jednym z wielu zadań jakie wykonują żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szczególnie było to widoczne podczas pandemii, ale i teraz żołnierze nie zapominają o swoich poprzednikach. To kombatanci są dla żołnierzy wzorem i inspiracją do działania, dlatego chętnie angażują się w wiele inicjatyw na ich rzecz.

Święta wielkanocne to już kolejne święta, z okazji których Zarząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy chcąc podkreślić, że stolica pamięta o swoich bohaterach przygotował ponad 60 paczek świątecznych. W sobotę, 9 kwietnia, trafiły one do rąk najbardziej zasłużonych seniorów związanych z prawobrzeżną Warszawą. Mazurek, kawa, dżemy, herbata, kawa to tylko część darów jakie znalazły się w wielkanocnych paczkach dla kombatantów. Spotkania z seniorami choćby krótkie, przelotne podczas wręczania paczki, pokazują jak bardzo są dla nich ważne. Krótka rozmowa, sprawia im wiele radości, wiedzą że mogą liczyć na żołnierzy, że są ludzie którzy o nich pamiętają.

W inicjatywę zaangażowało się 20 żołnierzy zegrzyńskiego batalionu, mieli oni okazję spędzić sobotnie przedpołudnie w towarzystwie bohaterów, którzy są wzorem dla każdego żołnierza. Podczas odwiedzin seniorów była też chwila wyjątkowa. Ostatni żyjący żołnierz, który brał udział w udanej akcji zdobycia budynku PASTy przy ulicy Ząbkowskiej, odebrał gratulacje i  wyrazy uznania z okazji awansu. Pan Henryk Kokosza, nasz 102 letni bohater, został mianowany na stopień podpułkownika.

Aneta SZCZEPANIAK
Rzecznik prasowy 5 Mazowieckiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Kolejna Wielkanoc na straży granicy RP
#SilneWsparcie,  Społeczne,  Tradycja,  Ukraina,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz 
Ostatnie przysięgi w ramach „Ferii z WOT”
Szkolenia i ćwiczenia,  Tradycja,  Zaciąg,  Przysięgi,  Klisz 
Terytorialsi wierni tradycji
Tradycja,  Wydarzenia