Skwierzyńscy terytorialsi szkolili się wspólnie z Amerykanami

 

Za żołnierzami 151 batalionu lekkiej piechoty kolejne ćwiczenia ze 101 batalionem wsparcia  1 Brygady Pancernej US ARMY. Żołnierze wspólnie szkolili się w oparciu o przykoszarowy pas ćwiczeń w Skwierzynie.

To nie pierwszy raz, kiedy skwierzyńscy terytorialsi realizują zajęcia z amerykańskimi kolegami ze 101 batalionu wsparcia. To bezcenna wymiana doświadczeń. Szkolenie odbyło się w oparciu o obiekty 35 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Skwierzynie, gdzie stacjonują zarówno Amerykanie, jak i 151 blp.

Żołnierze wspólnie realizowali zagadnienia z zakresu dowodzenia sekcją, taktyki, rozpoznania, pracy z mapą a także elementów przetrwania czy budowania bazy. Szkolenie miało charakter dzienno – nocny.

To kolejny etap integracji i wymiany doświadczeń z sojusznikami. Tego typu  zajęcia są bardzo atrakcyjne dla obu stron.  Kolejny raz mamy okazję uczestniczyć we wspólnym szkoleniu z amerykańskimi żołnierzami i na pewno będziemy kontynuować współpracę – komentuje st. chor. Robert DĘBSKI ze 151 batalionu lekkiej piechoty, który wchodzi w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Historia 101 batalionu wsparcia sięga 1918 roku i I wojny światowej. Batalion został wówczas zorganizowany we Francji a rok później,  przeniesiony do stanu Kentucky. Podczas II wojny światowej Batalion wspierał 1. Dywizję Piechoty. Aktualnie  mieści się w Fort Riley w Kansas.  1st Forward Support Battalion zapewnia wielofunkcyjną obsługę bojową 1. Brygady 1. Dywizji Piechoty (Zmechanizowanej). Wspierał m.in. operacje bojowe  pk. Pustynna Tarcza i Pustynna Burza oraz operacje bojowe w Iraku. Od 2021 roku, w ramach operacji Atlantic Resolve, batalion stacjonuje w Skwierzynie.

ppor. Anna JASIŃSKA- PAWLIKOWSKA
Oficer prasowy 12 Wielkopolskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

DRAGON-24: Przeprawa przez Wisłę pod osłoną Terytorialsów
Międzynarodowe,  Współpraca,  Siły Zbrojne RP,  Kooperacja,  Szkolenie w SRO,  Szkolenia i ćwiczenia 
Polscy medycy szkolili się na Litwie
Medyczne,  Współpraca,  Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Recon Clash-23: Estończycy triumfują w Bieszczadach
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe