Skwierzyńscy terytorialsi szkolili się wspólnie z Amerykanami

 

Za żołnierzami 151 batalionu lekkiej piechoty kolejne ćwiczenia ze 101 batalionem wsparcia  1 Brygady Pancernej US ARMY. Żołnierze wspólnie szkolili się w oparciu o przykoszarowy pas ćwiczeń w Skwierzynie.

To nie pierwszy raz, kiedy skwierzyńscy terytorialsi realizują zajęcia z amerykańskimi kolegami ze 101 batalionu wsparcia. To bezcenna wymiana doświadczeń. Szkolenie odbyło się w oparciu o obiekty 35 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Skwierzynie, gdzie stacjonują zarówno Amerykanie, jak i 151 blp.

Żołnierze wspólnie realizowali zagadnienia z zakresu dowodzenia sekcją, taktyki, rozpoznania, pracy z mapą a także elementów przetrwania czy budowania bazy. Szkolenie miało charakter dzienno – nocny.

To kolejny etap integracji i wymiany doświadczeń z sojusznikami. Tego typu  zajęcia są bardzo atrakcyjne dla obu stron.  Kolejny raz mamy okazję uczestniczyć we wspólnym szkoleniu z amerykańskimi żołnierzami i na pewno będziemy kontynuować współpracę – komentuje st. chor. Robert DĘBSKI ze 151 batalionu lekkiej piechoty, który wchodzi w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Historia 101 batalionu wsparcia sięga 1918 roku i I wojny światowej. Batalion został wówczas zorganizowany we Francji a rok później,  przeniesiony do stanu Kentucky. Podczas II wojny światowej Batalion wspierał 1. Dywizję Piechoty. Aktualnie  mieści się w Fort Riley w Kansas.  1st Forward Support Battalion zapewnia wielofunkcyjną obsługę bojową 1. Brygady 1. Dywizji Piechoty (Zmechanizowanej). Wspierał m.in. operacje bojowe  pk. Pustynna Tarcza i Pustynna Burza oraz operacje bojowe w Iraku. Od 2021 roku, w ramach operacji Atlantic Resolve, batalion stacjonuje w Skwierzynie.

ppor. Anna JASIŃSKA- PAWLIKOWSKA
Oficer prasowy 12 Wielkopolskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Amerykańscy snajperzy szkolili polskich Terytorialsów
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Sprzęt i uzbrojenie 
Prawdziwe przywództwo - w WOT stawiamy na zaufanie i współpracę
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Współpraca 
Terytorialsi szturmowali budynek z Rangersami
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Współpraca,  CSWOT 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie