Sojusznicze manewry wsparte Javelinami

 

W piątek, 8 kwietnia, w Nowej Dębie odbyło się ćwiczenie sojusznicze sprawdzające współdziałanie pododdziałów ogólnowojskowych i aeromobilnych wpartych poddziałami artylerii. Jednym z elementów było strzelanie ze - znanych ze skuteczności w zwalczaniu wojsk rosyjskich na Ukrainie - Javelinów (przeciwpancernych pocisków kierowanych). Pierwsze strzelanie podczas połączonych manewrów wykonali operatorzy z 3 Podkarpackiej Brygady OT.

Wzmacnianie wschodniej części Polski oraz wschodniej flanki NATO jest jednym z głównych zadań Wojska Polskiego. Na wschodniej ścianie powstają nowe jednostki wojskowe, w tym brygady OT, które zasilane są nowoczesnym sprzętem bojowym. Manewry prowadzone w układzie połączonym pozwoliły sprawdzić synergię współdziałania WOT, wojsk pancerno-zmechanizowanych z 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz aeromobilnych z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i sił sojuszniczych z  82 Dywizji Powietrznodesantowej. Głównymi zadaniami, które wykonywali Terytorialsi było zabezpieczenie kluczowych obiektów, w tym lądowiska dla jednostek powietrznodesantowych oraz wsparcie ogniowe z użyciem Javelinów.

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu „odpal i  zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy.

Film: Strzelanie z Javelinów żołnierzy 3PBOT

Operatorów PPK Javelin przygotowuje Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. 17 czerwca 2021 na podtoruńskim poligonie w miejscowości Kijewo zorganizowane zostało szkolenie taktyczne w ramach, którego zrealizowano strzelania z ppk Javelin. Zakończyło ono wówczas pierwszą edycję kursów dla instruktorów, techników uzbrojenia i operatorów tego systemu. Od tamtej pory CSWOT regularnie prowadzi kursy i szkolenia operatorów ppk JAVELIN. Do dziś przeszkolonych zostało już kilkuset żołnierzy, a do końca roku szkolenie przejdzie niemalże tysiąc kolejnych Terytorialsów.

Wyposażenie w pierwszej kolejności trafi do brygad Obrony Terytorialnej, które rozmieszczone są na wschodzie Polski. W oparciu o ten system oraz już eksploatowane w WOT drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate w WOT rozpoczyna się formowanie Grup Niszczycieli Czołgów.  W skład tej struktury wejdą nie tylko operatorzy PPK i dronów ale również saperzy oraz snajperzy wyposażeni w broń wielkokalibrową. Głównym celem grup będzie efektywne niszczenie celów opancerzonych w tym czołgów przeciwnika.

 

mjr Weronika MILCZARCZYK
Z-ca rzecznika prasowego WOT

Załączniki

powiązane informacje

Przed nami 5. edycja projektu „Trenuj z wojskiem”
Szkolenia i ćwiczenia,  Wydarzenia 
Wakacje z WOT ruszają już po raz 5.
Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Szkolenie w SRO 
DRAGON-24: Przeprawa przez Wisłę pod osłoną Terytorialsów
Międzynarodowe,  Współpraca,  Siły Zbrojne RP,  Kooperacja,  Szkolenie w SRO,  Szkolenia i ćwiczenia 
Nowi instruktorzy strzelectwa wyborowego w WOT
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT