Niezawodna pomoc w Rzepinie

 

W ramach operacji pk. Niezawodna Pomoc, żołnierze 12 WBOT wspierają podmioty administracji publicznej w pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy. Terytorialsi ze 151 batalionu lekkiej piechoty całodobowo są obecni na dworcu PKP w Rzepinie.

Żołnierze i wolontariusze, którzy na co dzień wspierają działanie punktu recepcyjnego na dworcu PKP w Rzepinie, pomagają  naszym sąsiadom z ogarniętej wojną Ukrainy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Uchodźcy (głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze), po opuszczeniu pociągu mogą liczyć na dobre słowo, pomoc z ciężkimi bagażami a  przede wszystkim mogą zjeść coś ciepłego i odpocząć. Na dworcu siły łączą żołnierze, strażacy, policjanci, wolontariusze oraz pracownicy urzędów. W pomoc zaangażowała się także szkoła w Rzepinie, która oferuje miejsca chwilowego odpoczynku.

Skwierzyńscy terytorialsi angażują się w pomoc w ramach GWRU (Grup Wsparcia Relokacji Uchodźców). Ich zadaniem jest pomoc  urzędom i działających przy nich sztabom kryzysowym w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych i czasowej dyslokacji, na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W skład każdej takiej grupy wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się empatią.

Podobne punkty znajdują się również w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Zielonej Górze. Żołnierze zaangażowani są także w działania pomocowe w Wielkopolsce. Oprócz zadań w ramach GWRU, wspierają wojewodów w magazynach przeładunkowych i pomagają w przygotowaniach kolejnych punktów chwilowego odpoczynku.

ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska
Oficer prasowy 12 Wielkopolskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

365 dni wsparcia Ukrainy
Niezawodna pomoc,  Ukraina,  Siły Zbrojne RP,  Uchodźcy,  Klisz 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Polsko-kanadyjska współpraca i pomoc
Niezawodna pomoc,  Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Wydarzenia,  Uchodźcy