Ćwiczenie Bull Run zgrywa sojuszniczą siłę

 

Podlascy terytorialsi wspólnie z żołnierzami 15 Brygady Zmechanizowanej oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO uczestniczyli w ćwiczeniu zgrywającym pk. BULL RUN. To już druga edycja ćwiczenia z udziałem WOT.

W ćwiczeniu wzięły udział wybrane pododdziały z batalionów lekkiej piechoty, kompanii dowodzenia, kompanii saperów oraz Grupy Rozpoznania Obrazowego 1PBOT.

Do głównych zadań żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej podczas ćwiczenia BULL RUN należało:

  • eskorta kolumny pojazdów 15 Brygady Zmechanizowanej,
  • wykonywanie, przy użyciu Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye, zadań rozpoznawczych na rzecz wojsk operacyjnych,
  • udział w epizodach taktycznych.

 

 

Ostatnim etapem ćwiczenia było odbicie, opanowanej przez przeciwnika, zapory wodnej na Zalewie Siemianówka. Zadanie terytorialsów polegało na dotarciu do tamy na łodziach saperskich i opanowaniu jej wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych. Dowodzenie nad siłami 1PBOT wyznaczonymi do tego epizodu objął 14 batalion lekkiej piechoty.

Była to już osiemnasta edycja ćwiczenia zgrywającego BULL RUN. Biorą w nim udział wydzielone pododdziały Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce i 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Ich celem jest doskonalenie sprawnego przemieszczenie sił polskich i sojuszniczych w wyznaczone rejony.

W 2020 roku podlascy terytorialsi uczestniczyli w ćwiczeniu BULL RUN, które odbywało się m.in. na terenie Suwalszczyzny.

 

 

kpt. Łukasz WILCZEWSKI
Oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Polscy medycy szkolili się na Litwie
Medyczne,  Współpraca,  Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Terytorialsi z Podkarpacia szkolili się w Estonii
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Współpraca 
Recon Clash-23: Estończycy triumfują w Bieszczadach
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe