Wielkopolscy terytorialsi wspierają działana na rzecz uchodźców.

 

Wojewódzki hub przeładunkowy działa pełną parą. Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej przepakowali 130 łóżek i przewieźli je do OSP w Swarzędzu. Artykuły trafią do kolejnego punktu chwilowego odpoczynku dla uchodźców z Ukrainy.

Niezawodna Pomoc to operacja realizowana przez Wojska Obrony Terytorialnej na rzecz podmiotów administracji publicznej, które wspierają i przyjmują uchodźców z Ukrainy.

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej niemal od początku wybuchu wojny w Ukrainie aktywnie wspiera działania pomocowe na rzecz uchodźców. Każdego dnia do wsparcia wojewodów oddelegowanych jest kilkudziesięciu terytorialsów.

Dziś wielkopolscy terytorialsi, wspólnie z pracownikami Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przepakowali w magazynie przy ul. Lotniczej 130 łóżek, koców i poduszek. Żołnierze przetransportowali je do OSP w Swarzędzu. Stamtąd artykuły trafią do kolejnego miejsca chwilowego odpoczynku.

Żołnierze 12 WBOT wspierają działania na rzecz uchodźców w dwóch województwach – wielkopolskim i lubuskim. W ramach GWRU (Grupa Wsparcia Relokacji Uchodźców), całodobowo pomagają w organizowaniu i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w Hali Arena, w hali Politechniki Poznańskiej, i w hali Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Dożynkowej oraz  w Rzepinie.  W skład każdej takiej grupy wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się empatią.

Kolejne zadania, do których delegowani są żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki” to pomoc w wojewódzkich hubach przeładunkowych, które mieszczą się w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej przystąpili do działań pomocowych na rzecz uchodźców z Ukrainy już trzeciego dnia wojny. Głównym zadaniem terytorialsów jest wsparcie wojewodów, samorządów i instytucji, odpowiedzialnych za organizację pomocy uchodźcom.

ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska
Oficer prasowy 12 Wielkopolskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Nasi sąsiedzi mogą zawsze na nas liczyć. Żołnierze 16 DBOT w operacji Niezawodna Pomoc.
Niezawodna pomoc,  Zarządzanie Kryzysowe,  Ukraina,  Uchodźcy 
Łódzcy terytorialsi wspierają Wojewodę od pierwszych chwil konfliktu na Ukrainie
Niezawodna pomoc,  Zarządzanie Kryzysowe,  Ukraina,  Uchodźcy 
365 dni wsparcia Ukrainy
Niezawodna pomoc,  Ukraina,  Siły Zbrojne RP,  Uchodźcy,  Klisz