Mazowieccy terytorialsi wspierają służby w relokacji uchodźców 

 

Aby uchodźcy mogli znaleźć chwilę wytchnienia w punktach relokacji, należy stworzyć odpowiednie warunki - chociaż namiastkę normalności. Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają Mazowiecki Urząd Wojewódzki nie tylko w przygotowaniu miejsc czasowej dyslokacji, ale przede wszystkim w obsłudze przybywających do punktu osób. Obecnie ich głównym zadaniem jest kierowanie uchodźców do punktów, w których mogą zarejestrować się lub znaleźć pomoc. 

Aktualnie w trzech halach Centrum Wystawienniczo-Kongresowego WARSAW EXPO przebywa ponad 5 tysięcy uchodźców. Podobnie wygląda sytuacja na warszawskim Torwarze oraz Dworcu Zachodnim, gdzie również pełnią służbę żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady OT.  

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że mamy do czynienia z sytuacją kryzysową. Każdy w ramach swoich kompetencji powinien wspierać działania pomocowe podejmowane przez samorządy. Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę współpracują z jednostkami samorządu terytorialnego i wspierają działania podejmowane przez wojewodę mazowieckiego. Pomagamy w punktach relokacji uchodźców na Dworcu Zachodnim i na hali Torwar, wspieraliśmy zambijskich studentów organizując dla nich transport z granicy do Warszawy czy tworzenie miejsc tymczasowej dyslokacji – na początku w Tomicach, a w ostatnich dniach w halach Expo w Nadarzynie. Pozostajemy w stałym kontakcie z dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wojewody, jeżeli zajdzie taka potrzeba jesteśmy gotowi wydzielić dodatkowe siły i środki - mówi płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

Zaangażowane żołnierzy z mazowieckiej brygady na terenie EXPO stale wzrasta. Od soboty w systemie 24-godzinnym na miejscu będzie wspierać działania samorządu wojewódzkiego w sile do plutonu żołnierzy. Do głównych zadań żołnierzy należy opieka nad uchodźcami, którzy po raz pierwszy pojawiają się na miejscu. Wskazywanie im punktów recepcyjnych, medycznych czy miejsc w których mogą wypić i zjeść coś ciepłego.

Aktualnie we wszystkie działania związane ze wsparciem samorządów w przyjmowaniu uchodźców, w systemie zmianowym zaangażowanych jest ponad 50 żołnierzy z batalionów w Grójcu i Pomiechówku.

por. Dominik Pijarski
Oficer prasowy 6 Mazowieckiej Brygady OT

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Nasi sąsiedzi mogą zawsze na nas liczyć. Żołnierze 16 DBOT w operacji Niezawodna Pomoc.
Niezawodna pomoc,  Zarządzanie Kryzysowe,  Ukraina,  Uchodźcy 
Łódzcy terytorialsi wspierają Wojewodę od pierwszych chwil konfliktu na Ukrainie
Niezawodna pomoc,  Zarządzanie Kryzysowe,  Ukraina,  Uchodźcy 
Lubelscy żołnierze WOT zwiększają zaangażowanie w punktach recepcyjnych
Zarządzanie Kryzysowe,  Ukraina,  Uchodźcy