Lubelscy Terytorialsi wspierają organizację pomocy dla uchodźców z Ukrainy

 

Każdego dnia na Lubelszczyźnie w ramach Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców zaangażowanych jest ponad 100 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT. Terytorialsi wspierają punkty recepcyjne, punkty informacyjne, pomagają w rozładunku pomocy humanitarnej oraz transporcie uchodźców.

Terytorialsi z Lubelszczyzny od 26 lutego br. są zaangażowani w działania pomocowe na rzecz uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Codziennie do wsparcia administracji publicznej i samorządu lokalnego delegowanych jest ponad 100 żołnierzy z lubelskiej brygady. Terytorialsi są dyspozycyjni całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Zaangażowanie to w każdej chwili może ulec zwiększeniu, jeśli będzie takie zapotrzebowanie.

Aktualnie żołnierze 2 LBOT wspierają 9 punktów recepcyjnych w naszym regionie tj.: w Lublinie, Dorohusku, Dołhobyczowie, Horodle, Lubyczy Królewskiej, Hrubieszowie, Chełmie, Tomaszowie Lubelskim, Zamościu. Ich zadania to rejestracja uchodźców, wypełnianie dokumentacji, udzielane niezbędnych informacji, a także kierowanie ruchem.

Kolejne miejsca gdzie terytorialsi czekają z pomocą to punkty informacyjne. Osoby potrzebujące pomocy po przybyciu do Polski otrzymują tutaj niezbędne informacje na temat wsparcia, jakie im przysługuje. Terytorialsi zajmują się, m.in. dystrybucją posiłków i ciepłych napojów. Żołnierzy OT można spotkać, m.in. na dworcu PKP w Chełmie, gdzie  pomagają w przemieszczaniu się osobom starszym, niepełnosprawnym i matkom z dziećmi oraz wspierają w noszeniu bagaży i walizek, szczególnie przy wysiadaniu z pociągów i przejściu do punktów informacyjnych i recepcyjnych. Każdej doby żołnierze odbierają tutaj ponad 4 tysiące uchodźców.

Innym zadaniem terytorialsów jest pomoc w punkcie przekazywania pomocy humanitarnej w Lublinie. Praca ta polega na rozładunku transportów z darami, ich segregacji, a następnie załadunku na transporty, które docierają do potrzebujących. Lubelska brygada udostępniła również autokary z kierowcami, którymi uchodźcy są transportowani z punktów recepcyjnych do miejsc czasowego przebywania na terenie naszego kraju.

 

por. MARTA GABOREK
Oficer prasowy 2 Lubelska Brygada OT

Załączniki

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Nasi sąsiedzi mogą zawsze na nas liczyć. Żołnierze 16 DBOT w operacji Niezawodna Pomoc.
Niezawodna pomoc,  Zarządzanie Kryzysowe,  Ukraina,  Uchodźcy 
Łódzcy terytorialsi wspierają Wojewodę od pierwszych chwil konfliktu na Ukrainie
Niezawodna pomoc,  Zarządzanie Kryzysowe,  Ukraina,  Uchodźcy 
Lubelscy żołnierze WOT zwiększają zaangażowanie w punktach recepcyjnych
Zarządzanie Kryzysowe,  Ukraina,  Uchodźcy