Szybkość działania to klucz do sukcesu: ćwiczenie Saber Strike 22 z udziałem żołnierzy WOT

 

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uczestniczą w ćwiczeniu Saber Strike 2022. Do zadań Terytorialsów należy wsparcie polskich Wojsk Lądowych oraz amerykańskich sojuszników, którzy przemieszczają się z Niemiec do państw bałtyckich. Żołnierze WOT czuwają nad drożnością szlaków komunikacyjnych i zabezpieczają przemieszczenie sił. Terytorialny charakter WOT zapewnia doskonałą znajomość terenu i lokalnych uwarunkowań logistycznych czy też infrastrukturalnych dzięki czemu możliwe jest efektywne wsparcie i zapewnienie szybkiego i sprawnego przemieszczenia.

Szybkość działania w obecnych uwarunkowaniach bardzo często decyduje o powodzeniu operacji, zapewnia ona możliwość adekwatnej odpowiedzi na zagrożenia – dlatego tak ważne są ćwiczenia takie jak Saber Strike, dzięki którym możliwe jest przećwiczenie wariantów szybkiego wejścia do działań sił sojuszniczych.

Saber Strike to międzynarodowe ćwiczenie taktyczne z wojskami, które odbywa się na terenie Polski co dwa lata, przygotowuje sojuszników i partnerów do reagowania na kryzysy regionalne i zaspokajania własnych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa poprzez poprawę bezpieczeństwa granic i przeciwdziałanie zagrożeniom. Przedsięwzięcia szkoleniowe w ramach ćwiczenia planowane są z dużym wyprzedzeniem i nie są powiązane z żadną bieżącą lub trwającą operacją. Ćwiczenie zapewnia platformę do wzmacniania zdolności sojuszniczych do współpracy oraz testowania i sprawdzania obecnych i przyszłych zdolności w środowisku bezpieczeństwa.

W ćwiczeniu Saber Strike bierze udział 1300 polskich żołnierzy, w tym z Wojsk Obrony Terytorialnej. Ćwiczenie skoncentrowane jest na interoperacyjności z sojusznikami, jak również na poprawie wspólnej zdolności operacyjnej w różnego rodzaju zadaniach. Wojska Obrony Terytorialnej, zgodnie ze swoją doktryną, współpracują i wspierają wojska operacyjne i sojuszników w stałych rejonach odpowiedzialności.

Praktyczna część ćwiczenia Saber Strike skupia się na przemieszczeniu żołnierzy 2. Pułku Kawalerii USA (2nd Cavalry Regiment) z Niemiec do Państw Bałtyckich przez terytorium RP, na trasie Jędrzychowice (przejście graniczne z Niemcami), Żagań, Wrocław, Łask, Mińsk Mazowiecki, Orzysz, Budzisko (przejście graniczne z Litwą). Wspólnie z żołnierzami amerykańskimi przemieszczają się żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Wojska Obrony Terytorialnej zabezpieczają bezkolizyjne przemieszczenie się sił i sprzętu wojsk sojuszniczych oraz organizują ochronę Grupy Kierowania Ruchem. Ponadto jako „gospodarze terenu”, w szerokim aspekcie pośredniczą w kontaktach z lokalnymi władzami i społecznością

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Nowy granatnik M72 jest już w WOT
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Sprzęt i uzbrojenie 
Bieszczadzki Recon Clash-22
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Pomorscy terytorialsi wracają z tarczą z ćwiczenia w Walii
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe