Victory Eagle - współdziałanie z sojusznikami

 

Żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kończą trwające od 13 października ćwiczenia taktyczne pod kryptonimem „Victory Eagle-1” prowadzone na poligonie w Drawsku Pomorskim wspólnie z żołnierzami amerykańskimi i 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną.

Było to pierwsze ćwiczenie taktyczne o randze międzynarodowej prowadzone przez żołnierzy z 14. ZBOT. W jego trakcie „terytorialsi” ze 141 batalionu lekkiej piechoty z Choszczna mieli okazję ćwiczyć tzw. wprowadzenie do rejonu działań wojsk sojuszniczych. W praktyce ćwiczenie to polegało na zabezpieczaniu lądowisk i szlaków, gdzie przybywały pododdziały US Army, ochrona obiektów wykorzystywanych przez sojusznicze siły wsparcia oraz prowadzeniu działań o charakterze wiążąco – opóźniającym.

Jest to niepowtarzalna okazja do bliższego poznania wyposażenia i taktyki armii amerykańskiej, przyjrzenia się sojuszniczym procedurom, no i „podszlifowania” specjalistycznego języka angielskiego w wersji militarnej – podkreślił dowódca 14 ZBOT płk Tomasz Borowczyk.

Działania wspierające, poszerzone o akcję poszukiwawczo - ratowniczą w warunkach bojowych były również ćwiczone przez zachodniopomorskich „terytorialsów” z batalionem zmechanizowanym z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. „Takie ćwiczenie z naszymi „starszymi braćmi” z wojsk operacyjnych, to przede wszystkim budowanie wzajemnego zaufania no i zaprezentowanie naszych umiejętności” – dodał płk Borowczyk.

Należy podkreślić, że z uwagi na rangę ćwiczenia VE-1, było ono przygotowywane przez sztabowców z 14. ZBOT od marca 2021 r. W drawskim ćwiczeniu, uczestniczyło ogółem prawie 300 żołnierzy WOT.

Dodajmy, że kończące się ćwiczenie jest jedynie wstępem do dużo większych przyszłorocznych ćwiczeń o kryptonimie „Victory Eagle – 2”.

autor: mł. chor. Przemysław Nadolski

Marcin GÓRKA
Rzecznik prasowy 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Suwalscy Terytorialsi na szkoleniu z sojusznikami z NATO
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Podlascy Terytorialsi na szkoleniach z Batalionową Grupą Bojową NATO
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Skwierzyńscy Terytorialsi szkolili się z Amerykanami
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Terytorialsi zwycięzcami zawodów użyteczno-bojowych na Węgrzech
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Rywalizacja sportowa