Nowy batalion WOT w Limanowej

 

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał 17 lipca br. z władzami samorządowymi Limanowej list intencyjny w sprawie utworzenia 114. batalionu lekkiej piechoty. Nowy batalion wejdzie w skład 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To następstwo decyzji szefa MON z marca br. na podstawie której powstaną nowe jednostki WOT – głównie na wschodzie i południu Polski.

Batalion, który powstanie w Limanowej będzie trzecim batalionem funkcjonującej od 2018 r. 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, obok funkcjonujących już batalionów w podkrakowskiej Rząsce i Oświęcimiu. Nowy batalion będzie zlokalizowany przy ul. Zygmunta Augusta.

Samorząd Limanowej we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju wybuduje obiekty i przekaże je Wojskom Obrony Terytorialnej. Jak zaznaczył szef MON w ramach programu samorząd przekaże teren pod koszary i place ćwiczeń. Samorząd w ramach współpracy z PFR otrzyma dofinansowanie na budowę koszar. – Kiedy koszary powstaną MON, Wojsko Polskie tę nieruchomość wykupi w ciągu 20 czy 25 lat – poinformował szef MON. Minister zaznaczył, że już za dwa lata, w 2023 roku Wojsko Polskie będzie miało swoje koszary w Limanowej.

W sobotę, 17 lipca w Limanowej odbył się także piknik wojskowy „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Była to okazja do rozmów z żołnierzami o służbie wojskowej i warunkach, jakie trzeba spełnić aby wstąpić w szeregi Wojska Polskiego. W trakcie pikniku żołnierze zaprezentowali także sprzęt i wyposażenie wojskowe, które prezentowały: 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych, 6 Brygada Powietrznodesantowa, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, Żandarmeria Wojskowa.

***

W marcu br. w Dowództwie WOT w Zegrzu Minister Obrony Narodowej podpisał decyzję o rozwoju WOT, na mocy której zostaną sformowane 3 nowe Brygady Obrony Terytorialnej oraz 6 nowych batalionów. Będą to: 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej w Warszawie, 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej w Chełmie oraz 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej w Przemyślu. Struktura WOT wzbogaci się również o 5 nowych batalionów lekkiej piechoty. Ich siedzibami będą Kraśnik, Ełk, Limanowa, Krosno Odrzańskie i Opole. Powstanie też batalion dowodzenia WOT dyslokowany w Pomiechówku i w Zegrzu.

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Żołnierze WOT wspierają Policjantów
Porozumienia,  Odporna wiosna,  Społeczne 
Porozumienie o współpracy żołnierzy z harcerzami
Kukuła,  Porozumienia,  Społeczne 
IPN podpisał porozumienie z dowództwem WOT o współpracy
Porozumienia,  Współpraca,  Klisz