Zakończył się pilotażowy program "GPR K9 WOT"


1 lipca w Dniu Psa Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z psami weszła oficjalnie w struktury 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

To kolejny krok w budowie Grup Poszukiwawczo - Ratowniczych z psami w WOT, w całej Polsce. Jak bowiem pokazują doświadczenia zdobyte podczas tworzenia GPR K9 WOT w 13. Śląskiej Brygadzie Poszukiwawczo – Ratowniczej, czworonożny „terytorials” może świetnie się sprawdzić w tej służbie.

- Opracowany przez nas program szkolenia nie tylko psów, ale i nawigatorów czy planistów mogą teraz wdrażać w życie pozostałe Brygady, bo wiemy, że się sprawdza a nasza Grupa tak jak zakładaliśmy jest realnym wsparciem dla służb w czasie poszukiwań. – podkreśla Monika Krasińska – Ligejka, koordynator GPR K9 WOT. 

Jak dodaje, żołnierze którzy są w Grupie, przeszli szkolenia zarówno podstawowe jak i specjalistyczne tak by w pełni być gotowym do udziału w akcjach.

- To bardzo ważne by żołnierze potrafili działać na najwyższym poziomie bez względu czy działają podczas akcji poszukiwawczej z przewodnikiem psa czy jako nawigator np. szybkiej trójki. Musimy pamiętać, że tu chodzi o ludzkie życie i niekompetencja może doprowadzić do tragedii.  Dlatego tak ważne jest szkolenie i odpowiedzialne podejście do tworzenia takich grup  – dodaje Krasińska – Ligejka.

Warto dodać, że planiści 13ŚBOT kończą właśnie tworzenie specjalnych map, które pomogą wszystkim służbom na Śląsku w planowaniu poszukiwań i wyznaczaniu terenu do przeszukania.

W Dniu Psa, a zarazem z okazji wprowadzenia etatowej GPR K9 WOT mamy również niesamowity prezent dla naszych czworonożnych żołnierzy. Sejm uchwalił ustawę, w której psy kontraktowe w wojsku na równi z psami służbowymi zarówno w wojsku jak i policji czy straży pożarnej mają prawo do „psiej emerytury". Ustawa czeka na głosowanie w Senacie i podpis Prezydenta.

Obecnie w 13ŚBOT służą trzy psy Ares, Byczek i Carbon. Wszystkie trzy psy zdały państwowe egzaminy i są certyfikowanymi psami ratowniczymi mogącymi brać udział w akcjach terenowych. Na egzaminy czekają już kolejne psy i jeśli tylko ukończą je z pozytywnym wynikiem, to dołączą do Grupy. Jednocześnie wciąż trwa nabór przewodników z psami, wszyscy chętni mogą swoje zgłoszenia wysyłać na adres  13sbot.rzecznik@ron.mil.pl.

Przypominamy, że aby podpisać kontrakt z przewodnikiem psa i „wciągnąć” go do służby trzeba spełnić przede wszystkim dwa warunki.  Przewodnik musi zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, a pies musi mieć zdany minimum egzamin klasy "0" terenowy lub gruzowiskowy zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie wykorzystania zwierząt w akcjach poszukiwawczo – ratowniczych.

Monika KRASIŃSKA-LIGEJKA
Rzecznik Prasowy 13 Śląskiej Brygady OT

powiązane informacje

Kolejny krok w budowie zdolności K-9 w WOT
K9 WOT,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe 
Szer. ARES - pierwszy pies ratowniczy w Wojsku Polskim
K9 WOT,  Zarządzanie Kryzysowe 
Kolejni kandydaci w szeregach Podkarpackiej Brygady OT
Szkolenia i ćwiczenia