Ponad 300 Terytorialsów złożyło przysięgę wojskową
26.05.2021

Ponad 300 Terytorialsów złożyło przysięgę wojskową

 

W miniony weekend słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 300 ochotników. Nowi Terytorialsi zasilili szeregi sześciu brygad Obrony Terytorialnej. Przysięgi odbyły się w Białymstoku, Rzeszowie, Lublinie, Malborku, Szczecinie-Podjuchach oraz Świętoszowie.

W piątek, 21 maja, w dniu Święta 1 Podlaskiej Brygady OT jej szeregi zasiliło blisko 80 żołnierzy. W uroczystości wzięli udział żołnierze wojsk NATO, w tym dowódca Batalionowej Grupy Bojowej w Polsce oraz dowódca formacji Obrony Terytorialnej z okręgu Dainava na Litwie. Uroczystość odbyła się w dniu wyjątkowym nie tylko w historii 1 Podlaskiej Brygady OT, ale całych Wojsk Obrony Terytorialnej. Cztery lata temu właśnie tutaj, na Podlasiu, składali przysięgę pierwsi żołnierze terytorialnej służby wojskowej. Razem z kolegami z Lubelszczyzny i Podkarpacia w ten symboliczny sposób zainaugurowali funkcjonowanie nowej formacji, która okazała się być skuteczną odpowiedzią na wyzwania bezpieczeństwa pojawiające się we współczesnym świecie - podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście do uczestników przysięgi. Przebieg uroczystości można obejrzeć na kanale YouTube Wojsk Obrony Terytorialnej:

 

W sobotnie przedpołudnie na Placu Farnym w Rzeszowie odbyło się zaprzysiężenie żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości, podczas której przysięgę złożyło 75 żołnierzy, wzięli udział m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi liczą już 29 tys. żołnierzy. To najmłodsza formacja Wojska Polskiego dynamicznie się rozwijająca. (…) Żołnierze Wojska Polskiego są zawsze gotowi, są zawsze blisko tych, którzy potrzebują pomocy” - podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas ceremonii zaprzysiężenia w Rzeszowie.

W minioną niedzielę, 23 maja br. odbyły się aż 4 przysięgi: w Lublinie, Szczecinie, Malborku i Świętoszowie.

Na placu apelowym na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie, odbyła się uroczystość żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT, którzy tego dnia obchodzili również swoje święto - ustanowione na pamiątkę największej bitwy oddziałów „Zapory” z okupantem niemieckim pod Krężnicą Okrągłą. Tego dnia słowa roty wypowiedziało 55 nowych żołnierzy – ochotników, a w drugiej części ceremonii odbyła się promocja wojskowa na stopień kaprala absolwentów kursu „Sonda”.

W koszarach 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT w Szczecinie-Podjuchach przysięgę złożyło 29 żołnierzy. Nowi Terytorialsi pochodzą z niemal całego województwa zachodniopomorskiego, w tym m.in. z Kołobrzegu, Ustronia Morskiego i Darłowa. Weszli oni w skład nowo utworzonego 142. batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie. Podczas uroczystości zaprzysiężenia 14. Zachodniopomorska Brygada OT otrzymała jako pierwsza jednostka WOT w Polsce Chorągiew Wojska Polskiego. Jednostce przekazał ją zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej płk Maciej Klisz.

Tego samego dnia w Świętoszowie ponad 100 ochotników złożyło przysięgę wojskową i dołączyło do grona żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady OT. Wśród przysięgających było prawie 70 uczniów trzecich klas z dwóch szkół o profilu mundurowym z Kłodzka i Kamiennej Góry. Są to uczniowie i nauczycie Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, które kształcącą przyszłych logistyków. Na uwagę zasługuje fakt, że zaprzysiężeni zostali niemal wszyscy uczniowie jedne z klas mundurowych (21 spośród 24 jej uczniów) oraz nauczyciel wychowania fizycznego z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. W uroczystości młodych żołnierzy wziął udział Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej – gen. dyw. Wiesław Kukuła.

 

Zespół prasowy WOT

Załączniki