Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 

Święto Flagi jest obchodzone w Polsce od dnia 2 maja 2004 r. W tym czasie obywatele wywieszają przy domach biało-czerwoną flagę. Z okazji Dnia Flagi na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie podniesiono 35 flag na masztach ułożonych w kontur Polski.

Pięciu żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT miało przyjemność pełnić podczas tej uroczystości reprezentacyjną funkcję flagowych. Dostąpili zaszczytu podniesienia Flagi Państwowej razem z żołnierzami pozostałych czterech Rodzajów Sił Zbrojnych.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wzięli także udział w spocie filmowym zrealizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej z okazji Dnia Flagi RP. Żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP z całej Polski nagrali filmiki, które przypominają o protokole flagowym, czyli najważniejszych zasadach prezentowania barw narodowych. W filmiku Wojska Obrony Terytorialnej reprezentowali żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wśród nich m.in. szer. Magdalena Warakomska, reprezentantka Polski w short tracku na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu.

 

****

Biała - ostoja lojalności, pokory, szlachetności
czystości dążeń narodu polskiego, niepokalana
Czerwona - symbol majestatu władców, dostojności
męstwa, ognia, odwagi, makami usłana.

Biała - pełna niewinności, radości, mądrości, wolności
źródło życia, prawdy, zwycięstwa dobra nad złem
Czerwona - pomniku płodności, pracy, żarliwości, miłości
od wieków związana z zaangażowaniem, poświęceniem.”

Fragment wiersza Kazimierza Surzyna pt. „Narodowe barwy

Zespół Prasowy Dowództwa WOT

Załączniki

powiązane informacje

Obchody Święta Wojska Polskiego
Tradycja 
Wyróżnieni przez Prezydenta RP za akcje "Obiady dla bohaterów"
Tradycja,  Zarządzanie Kryzysowe