Realizm szkolenia

 

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady OT szkolili się z wykorzystaniem zestawów konwersyjnych z amunicją barwiącą do karabinka MSBS Grot. Takie szkolenie daje możliwość zachowania pełnego realizmu z wykorzystaniem etatowej broni.

W ramach zajęć z elementów walki w terenie zurbanizowanym, pod czujnym okiem instruktorów, żołnierze ćwiczyli planowanie i sposoby podejścia do budynku, zdobywanie pojedynczych pomieszczeń oraz przemieszczanie się wewnątrz obiektu. Zajęcia pokazały, jak ważna w tego typu działaniach jest praca zespołowa. Zakres tego szkolenia wpisuje się w charakter działań terytorialsów, których misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Współcześnie wiele konfliktów toczy się w miastach i dlatego elementy prowadzenia walki w terenie zurbanizowanym są jednym ze składowych wyszkolenia żołnierzy obrony terytorialnej.

W szkoleniu uczestniczyło ponad 50 terytorialsów zgierskiego batalionu.

Zestawy konwersyjne do MSBS Grot, służą do strzelania amunicją barwiącą. Zastosowanie ich w szkoleniu umożliwia efektywną naukę działania w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistej wymiany ognia. Modułowy System Broni Strzeleckiej, jaka sama nazwa wskazuje, pozwala na szerokie modyfikacje karabinka, które dostosowują go do potrzeb użytkownika. W skład zestawu konwersyjnego dzięki któremu można wykorzystać w szkoleniu amunicję barwiącą wchodzą: zespół zamka UTM oraz magazynek UTM (Ultimate Training Munitions). Służą one typowo do strzelania amunicją barwiącą, uniemożliwiając załadowanie i strzał z amunicji ostrej. Dodatkowo wyróżnia je charakterystyczny, niebieski kolor (widoczne na zdjęciach). Do realizacji szkolenia niezbędna jest specjalna amunicja. Amunicja UTM jest dostępna nawet w wersji, w której po strzale następuje uwolnienie gazów wylotowych. Konsekwencją tego jest odrzut broni oraz huk wystrzału, które powodują maksymalne odzwierciedlenie zachowania karabinka w warunkach bojowych. Po wystrzale w kierunku żołnierza leci pocisk barwiący.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Od samego początku formacja budowana jest w oparciu o nowoczesny sprzęt w myśl zasady, że WOT budowane od podstaw, powinny być zaopatrzone w nowoczesne wyposażenie, które będzie służyło długie lata.

Małgorzata Glińska
Rzecznik prasowy 
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej

por. Paweł Banasiak
8 Kujawsko - Pomorska Brygada OT

Załączniki

powiązane informacje

Pierwsze w polskim wojsku strzelanie z systemu JAVELIN
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie 
1000 godzin lotów na BSP FlyEye w WOT. Podsumowanie roku 2020.
Szkolenia i ćwiczenia,  Sprzęt i uzbrojenie 
Strzelanie z systemu JAVELIN - NOWE materiały foto i video
Szkolenia i ćwiczenia,  Sprzęt i uzbrojenie