Ewakuacja w 40 minut – żołnierze pomogli w transporcie pacjentów szpitala w Skwierzynie

 

Dzisiaj około południa zakończyła się ewakuacje 12 pacjentów przeprowadzona przez żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Działania wojska przeprowadzono szybko, sprawnie, z największą wrażliwością, przy jak najmniejszych niedogodnościach dla chorych osób. Udało się to dzięki wzorowej współpracy wojska, policji i staży pożarnej.

Bardzo trudna sytuacje pandemiczna w województwie lubuskim i duże obłożenie szpitali chorymi na korowawisrusa spowodowała konieczność przewiezienia pacjentów skwierzyńskiego szpitala do Drezdenka i Torzymia. Działania wojska zostały podjęte na wniosek wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka.

Żołnierze ze 151 batalionu WOT ze Skwierzyny zajmowali się koordynacją akcji, przygotowaniem pacjentów do przewozu, umieszczeniem w kartkach oraz odbiorem
w szpitalach docelowych i umieszczeniem pacjentów w salach. Działaliśmy w oparciu o 3 zespoły zadaniowe. Całą akcja wspierana była przez żołnierzy i karetki z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, policję, strażą pożarną oraz pogotowie ratunkowe. Operacja przebiegła bardzo  sprawnie i zajęła nam jedynie 40 minut. – tłumaczy ppor. Krysztof Ciupak dowódca ewakuacji.

Żołnierze WOT realizują operację „Trwała Odporność”, której cel skupia się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Przywracaj. W swoich działaniach ukierunkowują się na wsparciu opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów.

To już kolejna akcja tego typu, którą przeprowadzali żołnierze z dowodzonego przeze mnie batalionu. Mamy już duże doświadczenie w realizacji tego typu zadań. Wiedzieliśmy już jak zaplanować oraz sprawne przeprowadzić całą ewakuację . Na podkreślenie zasługuje fakt bardzo dobrego współdziałania z żołnierzami wojsk operacyjnyc oraz służbami Wojewody Lubuskiego. Tego typu działania w dobie kryzysu można śmiało porównać do działań połączonych na polu walki. – podsumowuje ppłk Artur Filipowicz dowódca 151 batalionu w Skwierzynie, wchodzącego w skład 12 Wielkopolskiej Brygady OT

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej w tym 151 batalion lekkiej piechoty ze Skwierzyny od początku pandemii COVID-19, aktywnie uczestniczy w działaniach przeciwkryzysowych. Wielkopolscy i Lubuscy terytorialsi wykonali ponad 340 tysięcy wymazów na obecność koronawirusa. Cały czas wspierają ponad 60 placówek medycznych a wkrótce działać będą także pomagając przy masowych punktach szczepień.

kpt. Marcin Misiak
12 Wielkopolska Brygada OT

Załączniki

powiązane informacje

Wrocławska wigilia operacji FENIKS
Wydarzenia,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Feniks,  Zarządzanie Kryzysowe 
RARS i Wojsko Polskie – siły połączone w niesieniu pomocy
Porozumienia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Współpraca,  Feniks 
Warsztaty z zarządzania kryzysowego w operacji FENIKS
Współpraca,  Zarządzanie Kryzysowe,  Siły Zbrojne RP,  Feniks 
Operacja FENIKS: Wojskowa inżynieria rodem z Brzegu
Feniks,  Zarządzanie Kryzysowe,  Siły Zbrojne RP,  Kooperacja