Wspieramy seniorów i kombatantów w procesie szczepień

 

Od 15 stycznia 2021 r. ruszyła rejestracja osób powyżej 80. roku życia na szczepienia przeciw COVID-19. 18 stycznia Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły całodobową infolinię wsparcia dla seniorów pod numerem 800 100 115. Dzięki infolinii żołnierze OT włączyli się w pomoc seniorom, w tym kombatantom i ich rodzinom. Dzięki wsparciu żołnierzy OT procedura szczepień – od rejestracji poprzez pomoc w transporcie na szczepienie stała się dla seniorów łatwiejsza.

W okresie od uruchomienia infolinii do 9 lutego br. żołnierze OT odebrali łącznie 2.313 połączeń. 599 połączeń, to sprawy przekazane i zrealizowane (na poziomie brygad), z czego 460 działań dotyczyło transportu, zaś 78 działań – pomocy przy rejestracji na szczepienia. Pozostałe 1.714 rozmów, to porady, które można było przeprowadzić telefonicznie. W ramach wsparcia realizowanego poprzez infolinię, zapotrzebowanie na dowóz na szczepienia odebrano od 819 seniorów, w tym 574 kombatantów i ich rodzin. Dotychczas na szczepienia dowieziono 332 seniorów, w tym 213 kombatantów.

Kombatanci Armii Krajowej, to szczególna grupa w systemie wsparcia Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mają pod swoją opieką blisko 900 kombatantów, żołnierzy AK i bohaterów wojennych. 

Mówi się, że Armia Krajowa była fenomenem w skali świata. Stanowiła największą  i najsprawniej zorganizowaną podziemną armią w okupowanej Europie. W momencie maksymalnej zdolności bojowej (lato 1944) Armia Krajowa w swoich szeregach skupiała ok. 390 tys. żołnierzy. Niestety nie ma pełnego zestawienia żyjących żołnierzy Armii Krajowej. Koła i Okręgi Światowego Związku Żołnierzy AK posiadają jednak rozmaite wykazy żołnierzy Armii Krajowej. Ze spisu zbiorczego prowadzonego przez ŚZŻ AK, wynika, że dotychczas żyje 5.226 żołnierzy-kombatantów AK. Rejestr jest katalogiem, który nie ma charakteru zamkniętego.

Armii Krajowej powołana z została 14 lutego 1942 r., a jej powołanie uzasadniała potrzeba usprawnienia działalności Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), pełniącego wówczas rolę głównych Sił Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Celowość tego działania związana była z uporządkowaniem i usprawnieniem dotychczasowych struktur oraz scaleniem różnych organizacji konspiracyjnych, które powstawały po klęsce Wojska Polskiego w wrześniu 1939 r. Polskie Państwo Podziemne powołaniem Armii Krajowej dążyło do stworzenia jednej wielkiej armii, która miałaby stawić czoła niemieckiemu okupantowi podczas II wojny światowej i by w odpowiednim momencie uderzyć w okupanta w ogólnopolskim powstaniu przy wsparciu aliantów.

 „Byłaś dla nas radością i dumą,
jak stal prężna, jak żywioł surowa,
ustom – pieśnią, sercu – krwawą łuną,
Armio Krajowa, Armio Krajowa”

– tak o Armii Krajowej pisał ppłk. Zbigniew Kabata ps. „Bobo” – żołnierz oddziału AK „Jędrusie”. Żołnierze OT odwołują się dzisiaj do tego dziedzictwa. Zarówno do taktyki walki, jak również do służby Armii Krajowej, która – jak powiedział Antoni Macierewicz, były minister Obrony Narodowej w dniu (26 czerwca 2017 r.) ogłoszenia o przejęciu przez DWOT tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej w warszawskiej Cytadeli – miała „wymiar patriotyczny, wymiar duchowy, wymiar woli zwycięstwa i woli walki. I wymiar nieustępliwości”.

Cytując słowa premiera Mateusza Morawieckiego, „koronawirus, to (…) współczesna światowa wojna”, to też dla żołnierzy OT czas próby – mimo, że wróg niewidoczny, i taktyka walki z nim jest odmienna. Nie umniejsza to jednak woli walki, i nieustępliwości, z jaką żołnierze OT dążą do zwycięstwa z Sars-CoV-19. Troska o seniorów, w tym troska o kombatantów, to tylko jedna z wielu aktywności, w jakie angażują się żołnierze OT.

– „Podziwiam i dziękuje za całkowite oddanie, zaangażowanie, zapał i determinację w realizacji tak ważnego zadania. Miałam okazję być naocznym świadkiem i przekonać się osobiście jak rzetelnie i prawidłowo przebiega cała akcja, zobaczyć wdzięczność i radość w oczach naszych zaszczepionych już kombatantów, którzy do tej pory byli mocno zaniepokojeni tym, że może nie uda im się pokonać walki z koronawirusem, gdyż w ich mocno już podeszłym wieku nie mogli stanąć w pierwszych szeregach do tego boju, ale na szczęście mają godnych następców” – powiedziała P. Lidia Kusz, Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Elblągu, która współpracuje z żołnierzami 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewe.

Mając na uwadze wiek i zagrożenie zakażenia wirusem żołnierze OT chcą w sposób bezpieczny i komfortowy zapewnić seniorom, w tym kombatantom, szczepienie chroniące przed koronawirusem. Nie każdy sam może dojechać na szczepienie. Mając na uwadze aurę pogodową kombatanci mają trudności z przemieszczaniem się. Z potrzeby serca żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są zobowiązani, aby ich wesprzeć. To jest forma podziękowania za to, co kombatanci zrobili dla naszego kraju. Dzięki nim jesteśmy wolnymi ludźmi i żyjemy w wolnej Polsce.

 

Autor notatki: szer. Iwona Jędruszczuk
Zespół Prasowy, Dowództwo WOT

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Żołnierze WOT pomagają w wydawaniu posiłków
Społeczne,  Zarządzanie Kryzysowe,  Trwała Odporność 
Kontenery mieszkalne dla rodziny z Trzcinicy
Społeczne,  Zarządzanie Kryzysowe 
Wsparcie WOT dla Domów Pomocy Społecznej
Społeczne,  Zarządzanie Kryzysowe