Operacja "Zumbach" - wsparcie polskich kierowców w Zjednoczonym Królestwie.
25.12.2020

Operacja "Zumbach" - wsparcie polskich kierowców w Zjednoczonym Królestwie.

 

Na polecenie Ministra Obrony Narodowej – Mariusza Błaszczaka w dniu 25 grudnia br. z lotniska Poznań-Krzesiny wyleciała 30-osobowa grupa zadaniowa polskich żołnierzy. Żołnierze wydzieleni zostali z Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk operacyjnych. Celem misji jest wsparcie brytyjskich służb granicznych i medycznych. Dzięki działaniom pomocowym żołnierzy, polscy kierowcy ciężarówek będą mieli możliwość szybszego opuszczenia terytorium Wielkiej Brytanii. Planowany termin realizacji zadań to 27 grudnia br., z możliwością jego przedłużenia, w razie konieczności, o kolejne dwie doby.

Operacja wsparcia Polaków na Wyspach Brytyjskich nosi nazwę „ZUMBACH” – na pamiątkę Jana Zumbacha, pilota Dywizjonu 303.

Zadaniem polskich żołnierzy będzie, we współdziałaniu z polskimi służbami konsularnymi, udzielenie wsparcia brytyjskim służbom granicznym i medycznym w zakresie zabezpieczenia logistycznego w żywność i wodę oraz badań na obecność koronawirusa kierowców oczekujących na odprawę graniczną w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii.

Realizacja powyższych działań została uzgodniona pomiędzy ministerstwami obrony narodowej obu państw.

Wśród 30-osobowego polskiego personelu, aż 20 to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej delegowani z 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Pozostali, to żołnierze Wojsk Lądowych i Specjalnych.

Żołnierze zabrali ze sobą testy antygenowe, żywność i środki ochrony osobistej. Skład grupy misyjnej tworzą ratownicy medyczni, żołnierze z kompetencjami do pobierania wymazów oraz kierowcy.

W 6-godzinnej gotowości do wylotu przygotowywany jest drugi zespół zadaniowy z dodatkowymi pięcioma zespołami medycznymi i żywnością. Przerzut żołnierzy zabezpieczają załogi samolotów CASA C-295 z Sił Powietrznych.

Wideo z wylotu polskich żołnierzy

W związku z wdrożeniem nowych obostrzeń przeciwepidemiologicznych w państwach Unii Europejskiej oraz wykryciem nowej mutacji koronawirusa rząd Francji zdecydował o wprowadzeniu kontroli granicznej oraz wprowadził wymóg posiadania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa u osób opuszczających wyspy brytyjskie. Na skutek natychmiastowego wdrożenia obostrzeń oraz ograniczonego dostępu do testów diagnostycznych na granicy Zjednoczonego Królestwa utknęło kilka tysięcy ciężarówek wraz z kierowcami. Oczekują oni od wielu dni na możliwość wykonania testu diagnostycznego. Ograniczona baza diagnostyczna oraz obostrzenia pandemiczne ograniczają dostęp do toalet, żywności i wody. Kierowcy nie znają perspektywy udrożnienia granicy i opuszczenia terenu Zjednoczonego Królestwa. Szacuje się, że wśród nich jest ponad 2 tys polskich obywateli. Minister Obrony Narodowej na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych zdecydował o skierowaniu do wielkiej Brytanii Grupy Zadaniowej wydzielonej z Sił Zbrojnych RP celem wsparcia działań brytyjskich służb granicznych i medycznych umożliwiając opuszczenie terytorium obywatelom polskim.

Płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Fot. ppor.Anna Jasińska- Pawlikowska, 12WBOT

Załączniki

powiązane informacje

Warsztaty z zarządzania kryzysowego w operacji FENIKS
Współpraca,  Zarządzanie Kryzysowe,  Siły Zbrojne RP,  Feniks 
Terytorialsi szkolą się z obsługi nowoczesnego granatnika
CSWOT,  Szkolenia i ćwiczenia,  Innowacje,  Sprzęt i uzbrojenie 
Operacja FENIKS: Wojskowa inżynieria rodem z Brzegu
Feniks,  Zarządzanie Kryzysowe,  Siły Zbrojne RP,  Kooperacja 
Ogień i skażenie kontra żołnierze CSWOT
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT