Powołani do służby na straż duszy żołnierza polskiego - Absolwenci III edycji kursu AGRYKOLA.
18.12.2020

Powołani do służby na straż duszy żołnierza polskiego - Absolwenci III edycji kursu AGRYKOLA.

 

58 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej mianowanych zostało na stopień podporucznika. Postanowienie podpisał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Oficerom patent wręczył gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Jesteście oficerami Wojska Polskiego” – tymi słowami gen. dyw. Wiesław Kukuła rozpoczął wręczenie patentów oficerskich trzeciej edycji kursu AGRYKOLA. – „Dziś otrzymaliście patenty oficerskie, który mają swój określony rozmiar, (…) nadający się idealnie na ścianę chwały, jaką zaczniecie budować w miejscu, którym będziecie pracować w wojsku”.

Generał przypomniał żołnierzom, że program „Agrykola”, stanowi dziedzictwo, w którym „możemy się (…) dopatrzeć nawiązania do pewnych korzeni, do sytuacji z której się wywodzimy” – do okresu przedwojennego i II wojny światowej. Wówczas to „na bazie programów szkolenia szkół podchorążych rezerwy” napisano  „program (…), dostosowując go do walki polskiego państwa podziemnego”, gdzie „pod ogniem wroga” kształcono żołnierzy. – „Przed wojną taką drogę (…) przechodził co drugi polski oficer (…) – przypomniał generał – Połowa z nich to byli absolwenci szkół oficerskich, a połowa to absolwenci kursów takie jak wasze. (…) To oni później tworzyli polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, ale to oni stali się też w dużej mierze – plus młode pokolenie polaków – trzonem Armii Krajowej”.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i eksperci z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON opracowali program AGRYKOLA. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola” założonej w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.  Podczas programu AGRYKOLA dzisiejsi terytorialsi uczą się w Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej. Zgodnie z koncepcją DWOT kurs podzielony jest na cztery etapy i trwa 13 miesięcy. Podchorążowie na zajęciach spędzają około 600 godzin.

Dotychczas w programie szkoleniowym „Agrykola” uczestniczyło 382 żołnierzy, ukończyło i otrzymało promocję 181, w tym w III edycji 58 żołnierzy. W IV edycji projektu szkoli się jeszcze 125 żołnierzy.

– „Dzisiaj nie pod ogniem wroga, ale w obliczu zagrożenia epidemicznego dopełniliście formalności, ukończyliście kursy, za co mocno wam gratuluję. Przetrwaliście przede wszystkim przez ten wymagający proces kwalifikacji i selekcji, co też nie było wcale proste. Więc dobra robota, dumny z Was jestem” – powiedział do uhonorowanych żołnierzy gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Generał wspomniał również o tradycji uroczystości nadawania patentów. – „W tradycji naszej wojskowej, uroczystość promocji (…) byłaby jeszcze dopełniona (…). W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nastąpiłoby symboliczne mianowanie szablą oficerską przez wskazanego generała Wojska Polskiego. Nie możemy jednak tego dopełnić”. Generał wyraził jednak żal, że tradycji nie mogło stać się zadość. – „Dzisiejsze okoliczności wyglądają tak a nie inaczej. Ponieważ mamy (…) stan epidemii. (…) Bardzo mi będzie brakować tego, że to nie spod mojej ręki, nie spod mojej szabli wyjdziecie”. Odniósł jednak aktualną sytuację  uroczystości do historii, w której „w czasach II wojny światowej nasi poprzednicy na kursie AGRYKOLA nie otrzymywali takich patentów (…). Ówczesna promocja oficerska polegała na wręczeniu patentu wielkości pudełka od zapałek. Nie było mianowania (…), każdy dostawał patent indywidualnie”.

Każdy żołnierz otrzymał ponadto książkę „Oficer Polski”, autorstwa Tadeusza Hołówko. – „Książka napisana została przez podoficera, który w sposób syntetyczny opisał to, kim jest oficer, a właściwie kim powinien być. Zestawił to w czasach historycznych. Pokazał dlaczego dowódcy zwyciężali, dlaczego dowódcy przegrywali, ale jako klucz do ich zwycięstw i porażek uznał to, co Marszałek Piłsudski nazywał <<duszą własnego żołnierza>>”. Wynikającą z tego przesłania dedykacją opatrzony został każdy egzemplarz książki: „Powołanemu do służby na straż duszy żołnierza polskiego”. – „Proszę abyście nigdy nie zapomnieli o tej sentencji. (…) To są bardzo ważne słowa, które i mnie bardzo mocno mnie inspirowały i inspirują w zakresie kształtowania przywództwa” – wyznał gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Jednym z istotnych i do dnia dzisiejszego aktualnych fragmentów cytowanej książki, jest ten, który dotyczy stosunku społeczeństwa do armii. „Dziś każdy uświadamia sobie, że wojnę wygrywają nie kadrowe szeregi armii, lecz pospolite ruszenia, że innymi słowy trzeba kłaść nacisk nie tyle na utrzymanie jak największej ilości wojsk w czasie pokoju, ile na rozpowszechnienie wiedzy wojskowej wśród jak najszerszych warstw społeczeństwa; nie tyle na utrzymywanie coraz większej ilości oficerów aktywnych, ile na przygotowywanie szerokich zastępów oficerów rezerwy”.

„(…) Nie wy jedyni na świecie poszliście tą drogą” – powiedział gen. dywizji Wiesław Kukuła przytaczając historie trzech Cichociemnych: ppłk. Adama Borysa ps. „Pług” dowódcy batalionu „Parasol”, gen. Stefana Klemensa Bałuka ps. „Starba”, kpt. Ryszarda Białusa ps. Jerzy”. – „To była elita Polskich Sił Zbrojnych. Dowódcy, oficerowie, ochotnicy. Przerzucani do kraju, w którym tworzyli trzon Armii Krajowej”, których zadaniem było scalenie będącej zlepkiem różnych organizacji AK, wyszkolenie jej oraz przygotowanie do walki. Generał nie tylko dlatego podał ich przykłady, bo byli znamienitymi żołnierzami, ale głównie dlatego, że przeszli podobną drogę – od cywila ochotnika, do żołnierza po kursie podstawowej rezerwy, a także dlatego, że byli to żołnierze, którzy jak młodzi podoficerowie WOT „czuli społeczność (…), wiedzieli jak walczyć w specjalny sposób

– „Dumny z Was jestem – tak po ludzku mówiąc” – na zakończenie dodał gen. dyw. Wiesław Kukuła. – „Liczę, że będziecie podejmować dobre decyzje, ufajcie swoim przełożonym, wybierajcie dobrze. I cokolwiek się będzie działo pamiętajcie, jestem z Wami!”.

Uroczyste wręczenie patentów oficerskich dla absolwentów trzeciej edycji kursu AGRYKOLA 2020, ze względu na reżim sanitarny, zaplanowano na trzy dni. Pierwszy dzień ceremonii odbył się 3 grudnia dla absolwentów z brygad: 1.PBOT, 2.LBOT, 3.PBOT, 4.W-MBOT. Uroczystość odbyła się w Dowództwie WOT w Zegrzu. Kolejne uroczyste wręczenie patentów odbyły się 10 grudnia dla absolwentów z brygad: 5.MBOT, 6.MBOT, 7.PBOT, 8.K-PBOT, 13.ŚBOT oraz 17 grudnia dla absolwentów z brygad: 9.ŁBOT, 10.ŚBOT, 12.WBOT.

Autor notatki: szer. Iwona Jędruszczuk
Zespół Prasowy, Dowództwo WOT

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Żołnierze WOT mianowani na pierwszy stopień oficerski
Promocja oficerska,  Kurs AGRYKOLA,  Wydarzenia 
Przyszli oficerowie szkolą się w CSWOT
Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Kolejni oficerowie dołączyli do WOT
Promocja oficerska,  Kurs AGRYKOLA,  Wydarzenia