Przejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Zarządzanie Kryzysowe
PolecanePrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Polecane
Ruszył punkt drive-thru w Radomiu
W Radomiu na terenie Wojskowego Ośrodka Sportowego przy ul. Lubelskiej rozpoczął działanie mobilny punkt pobrań próbek na obecność koronawirusa, który wystawili żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady OT.
Zgodnie z decyzją Premiera Morawieckiego żołnierze WOT wspierani przez żołnierzy wojsk operacyjnych na szeroką skalę rozpoczęli wsparcie systemu opieki zdrowotnej poprzez pobieranie wymazów. Żołnierze WOT zastępują personel medyczny w przyszpitalnych punktach pobrań wymazów, ale też budują własne punkty - jak ten w Radomiu.
Radomski punkt to jeden z siedmiu działających aktualnie punktów "drivethru" w Polsce, które wystawiają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Pozostałe punkty znajdują się w Szczecinie, Warszawie, Chojnicach, Toruniu, Włocławku oraz Poznaniu. Od najbliższgo czwartku (29 października br.) kolejne dwa punkty rozwiną żołnierze 8 Kujawsko - Pomorskiej Brygady OT w Inowrocławiu oraz Grudziądzu.
Procedura pobierania wymazów metodą potokową z pojazdów lub pieszo jest realizowana przez żołnierzy WOT już od wielu miesięcy. Teraz doświadczenie zdobyte podczas dotychczasowych działań zostanie wykorzystane przy pobieraniu próbek na masową skalę.
Punkt drive-thru w Radomiu będzie mógł pobrać każdego dnia nawet 500-600 wymazów. Próbki z pobranym materiałem będą transportowane następnie przez żołnierzy do wskazanych stacji sanitarno – epidemiologicznych.
Aby wynik badania był jednoznaczny, należy się do niego przygotować. Przed badaniem nie należy jeść, pić, żuć gumy do żucia oraz palić papierosów.
Pobieranie wymazów na obecność koronawirusa staje się teraz głównym zadaniem WOT. Już dzisiaj żołnierze WOT w całej Polsce wzmocnili 57 cywilnych punktów poboru wymazów. Z każdym dniem ta liczba się zwiększa. Celem WOT jest całkowite przejęcie tych zadań w państwie, tak aby odciążyć od nich system opieki medycznej.
Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą obecnie operację „Trwała Odporność” jej cel zawiera się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj i Odtwarzaj. W codzienne działania jest obecnie zaangażowanych blisko 1500 żołnierzy WOT.
płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT