Podwyższenie alertu gotowości do działań kryzysowych WOT

 

Na skutek ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w Wojskach Obrony Terytorialnej podwyższony został alert gotowości brygad Obrony Terytorialnej w pasie możliwych do wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali w niedzielę ostrzeżenia trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia. Czerwony alarm ogłoszony został na Opolszczyźnie, Śląsku i Ziemi Łódzkiej. Wiatr w porywach może osiągać tam nawet 120 kilometrów na godzinę. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało na dzisiejsze popołudnie i noc alerty bezpieczeństwa dotyczące bardzo silnego wiatru i burz z gradem dla mieszkańców województw: mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego (powiaty centralne i zachodnie) oraz małopolskiego (powiaty centralne i północno – zachodnie).

Mając na uwadze powyższe ostrzeżenia w Wojskach Obrony Terytorialnej podwyższony został alert gotowości brygad w pasie możliwych do wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Żołnierze brygad: śląskiej, małopolskiej, świętokrzyskiej, dwóch mazowieckich oraz łódzkiej od godz. 12.00 pozostają w 6-godzinnej gotowości do natychmiastowego stawiennictwa. Ponadto, w brygadach: wielkopolskiej, lubelskiej, podkarpackiej, podlaskiej, dolnośląskiej podwyższona została gotowość pododdziałów logistycznych oraz dla obsług pomp, agregatów prądotwórczych i agregatów oświetleniowych. Siły te będą utrzymywane w gotowości do wsparcia Państwowej Straży Pożarnej i innych zaangażowanych instytucji na wniosek wojewody.

Żołnierze brygad OT objętych alertem!

- Skorygujcie swoje plany, powiadomcie pracodawców, sprawdźcie środki łączności, przejrzyjcie wyposażenie.
- Poprzez Portal Informacyjny WOT ślijcie meldunki sytuacyjne (SITREP) z oceną sytuacji jeśli kataklizm dotknie rejonu, w którym zamieszkujecie!

Uwaga! Podobnie jak w poprzednich tego typu sytuacjach, ze stawiennictwa zwolnieni są druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz osoby bezpośrednio dotknięte skutkami kryzysu.

AKTUALIZACJA ALERTU, 30 sierpnia, godz. 20.00

Alert 30 sierpnia godz. 20.00.jpg

Płk Marek Pietrzak
Rzecznik Prasowy WOT

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Porozumienie o współpracy z PERN S.A.
Porozumienia,  Zarządzanie Kryzysowe 
Służba to nasz przywilej!
Wyróżnienia,  Społeczne,  Zarządzanie Kryzysowe,  Wydarzenia 
Terytorialsi zakończyli ćwiczenie Przyjazna Energia-22
Porozumienia,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Lokalne,  Wydarzenia,  Sprzęt i uzbrojenie