Sztandar wojskowy dla 8 Kujawsko - Pomorskiej Brygady OT

 

8 Kujawsko – Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej ps. „Zo” jest szóstą brygadą w Wojskach Obrony Terytorialnej, która otrzymała sztandar wojskowy. Uroczystość wręczenie sztandaru odbyła się 29 sierpnia 2020 r. na terenie koszar wojskowych przy ul. Warszawska 10 w Bydgoszczy.

Decyzję o nadaniu sztandaru na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podjął prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Duda. Sztandar z rąk dowódcy WOT gen. dyw. Wiesława Kukuły odebrał dowódca kujawsko – pomorskich terytorialsów pułkownik Krzysztof Stańczyk.

- W szczególnym roku obchodów setnej rocznicy wielkiego zwycięstwa polskich żołnierzy w Bitwie Warszawskiej, 8 Kujawsko – Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymuje swój sztandar. To wyjątkowy symbol najważniejszych dla żołnierza wartości – męstwa, honoru i wierności Ojczyźnie. Niech będzie dla Was natchnieniem do wypełniania służby żołnierskiej w sposób godny następców tych, którzy sto lat temu walczyli i zwyciężali dla Rzeczypospolitej – napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Sztandar, w dowód szacunku dla wojska ufundowało społeczeństwo kujawsko - pomorskie. Ojcem chrzestnym sztandaru jest wojewoda kujawsko – pomorski Pan Mikołaj Bogdanowicz, matką chrzestną jest Prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Pani Dorota Zawacka – Wakarecy.

Wręczenie sztandaru wojskowego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii każdej jednostki wojskowej, dzień ten na stałe wpisuje się w jej historię. Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.

Transmija wręczenia sztandaru 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

 

Opis sztandaru Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej ps. „Zo”

Płat sztandaru ma wymiary 75 x 75 cm i jest wykonany z białej tkaniny z wszytym centralnie krzyżem kawalerskim z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są zgodne z barwami Rzeczypospolitej Polskiej. Prawy bok sztandaru wszyty jest w białą skórę, która przymocowana jest do drzewca 7 gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata. Pozostałe boki sztandaru obszyte są złotą frędzlą o długości 5 cm.

Na płacie sztandaru, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Wewnątrz wieńca umieszczony jest wizerunek Orła Białego, ustalony Ustawą Sejmu RP z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Głowa zwrócona jest do drzewca. Orzeł haftowany jest srebrnym szychem a korona, dziób i szpony złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata, haftowane są złotym szychem wieńce wawrzynu, z wpisanym w ich pola skrótem numer „8” pochodzący od 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na stronie odwrotnej płata sztandaru wykonanej z identycznego materiału jak strona główna znajduje się pośrodku krzyża kawalerskiego złoty wieniec z liści laurowych. W środku wieńca umieszczony jest w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem.

Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata na białych polach umieszczone są cztery złote wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej. W wieńcach umieszczone zostały następujące symbole:

W wieńcu górnym przy drzewcu widnieje herb województwa kujawsko-pomorskiego, województwa, na terenie którego stacjonuje 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Herb ustanowiony Uchwałą nr 444/2000 sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego z dnia 10 lipca 2000 r. w sprawie ustanowienia wzoru herbu, flagi i sztandaru oraz innych insygniów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Herb województwa kujawsko-pomorskiego – symbol województwa kujawsko-pomorskiego przedstawia w polu srebrnym półorła czerwonego o dziobie, języku i pazurach złotych, i półlwa czarnego o języku czerwonym i pazurach czarnych, na głowach półorła i półlwa złota korona otwarta z umieszczonymi w niej klejnotami w kolorze czerwonym. Umieszczenie tego herbu na sztandarze jest świadectwem integracji i więzi łączącej środowisko żołnierskie ze społeczeństwem, które jest zarazem fundatorem sztandaru.

W wieńcu dolnym przy drzewcu widnieją inicjały „EZ” – monogram patrona 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.

W wieńcu dolnym zewnętrznym widnieje odznaka pamiątkowa 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zgodna z ikonografią zatwierdzoną Decyzją Nr 5/MON z dnia 15 stycznia 2020 r. Odznakę stanowi Krzyż Maltański emaliowany na biało, Ministra Obrony Narodowej zakończony złotymi krawędziami. Symbolizuje on waleczność i czystość intencji w działaniach.

Na ramionach pionowych umieszczono napisy: na ramieniu górnym napis „8”, na ramieniu dolnym napis „2018” – rok utworzenia Brygady. Na ramionach poziomych umieszczono napisy: na ramieniu lewym „K-P” – skrót Kujawsko-Pomorska, na ramieniu prawym „BOT” – skrót Brygada Obrony Terytorialnej.

W wieńcu górnym zewnętrznym umiejscowiony jest Znak Cichociemnych. Znak Cichociemnych przedstawia spadającego do walki orła. Jest symbolem Cichociemnych spadochroniarzy AK. W gronie 316 żołnierzy Cichociemnych,  którzy ukończyli przeszkolenie w Wielkiej Brytanii była jedna kobieta - Elżbieta Zawacka – patronka brygady.

Umieszczone w wieńcach narożnych symbole podkreślają związek jednostki z jej historycznym rodowodem i tradycjami. Na drzewcu sztandaru umieszczonych zostało 14 gwoździ honorowych należących do przedstawicieli środowiska rządowego, samorządowego, wojskowego oraz fundatorów i rodziców chrzestnych sztandaru.

Głowica składa się z orła i podstawy, wykonanych z białego metalu. Korona, dziób i szpony są koloru złotego. Na podstawie głowicy, jej przedniej ścianie umieszczono litery „8.K-PBOT” – skrót nazwy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Głowica jest posrebrzana i matowana.

W skład Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru weszli: Przewodniczący Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru – płk Jacek Treichel oraz członkowie Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru: Mikołaj Bogdanowicz, Piotr Całbecki, Rafał Bruski, Ryszard Brejza, Maciej Glamowski, Michał Zaleski, Dorota Zawacka-Wakarecy, Włodzimierz Nekada Trepka, Lesław Welker, Bartosz Michał Bazela, mjr Waldemar Balik.

płk Marek Pietrzak (DWOT)
P. Paulina Ozdoba (8KPBOT)

Załączniki

powiązane informacje

Wręczenie sztandaru dla 12 Wielkopolskiej Brygady OT - relacja
Sztandary,  Tradycja,  Przysięgi 
Sztandar wojskowy dla 10 Świętokrzyskiej Brygady OT
Sztandary,  Tradycja