Sztandar wojskowy dla 8 Kujawsko - Pomorskiej Brygady OT

 

8 Kujawsko – Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej ps. „Zo” jest szóstą brygadą w Wojskach Obrony Terytorialnej, która otrzymała sztandar wojskowy. Uroczystość wręczenie sztandaru odbyła się 29 sierpnia 2020 r. na terenie koszar wojskowych przy ul. Warszawska 10 w Bydgoszczy.

Decyzję o nadaniu sztandaru na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podjął prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Duda. Sztandar z rąk dowódcy WOT gen. dyw. Wiesława Kukuły odebrał dowódca kujawsko – pomorskich terytorialsów pułkownik Krzysztof Stańczyk.

- W szczególnym roku obchodów setnej rocznicy wielkiego zwycięstwa polskich żołnierzy w Bitwie Warszawskiej, 8 Kujawsko – Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymuje swój sztandar. To wyjątkowy symbol najważniejszych dla żołnierza wartości – męstwa, honoru i wierności Ojczyźnie. Niech będzie dla Was natchnieniem do wypełniania służby żołnierskiej w sposób godny następców tych, którzy sto lat temu walczyli i zwyciężali dla Rzeczypospolitej – napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Sztandar, w dowód szacunku dla wojska ufundowało społeczeństwo kujawsko - pomorskie. Ojcem chrzestnym sztandaru jest wojewoda kujawsko – pomorski Pan Mikołaj Bogdanowicz, matką chrzestną jest Prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Pani Dorota Zawacka – Wakarecy.

Wręczenie sztandaru wojskowego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii każdej jednostki wojskowej, dzień ten na stałe wpisuje się w jej historię. Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.

Transmija wręczenia sztandaru 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

 

Opis sztandaru Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej ps. „Zo”

Płat sztandaru ma wymiary 75 x 75 cm i jest wykonany z białej tkaniny z wszytym centralnie krzyżem kawalerskim z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są zgodne z barwami Rzeczypospolitej Polskiej. Prawy bok sztandaru wszyty jest w białą skórę, która przymocowana jest do drzewca 7 gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata. Pozostałe boki sztandaru obszyte są złotą frędzlą o długości 5 cm.

Na płacie sztandaru, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Wewnątrz wieńca umieszczony jest wizerunek Orła Białego, ustalony Ustawą Sejmu RP z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Głowa zwrócona jest do drzewca. Orzeł haftowany jest srebrnym szychem a korona, dziób i szpony złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata, haftowane są złotym szychem wieńce wawrzynu, z wpisanym w ich pola skrótem numer „8” pochodzący od 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na stronie odwrotnej płata sztandaru wykonanej z identycznego materiału jak strona główna znajduje się pośrodku krzyża kawalerskiego złoty wieniec z liści laurowych. W środku wieńca umieszczony jest w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem.

Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata na białych polach umieszczone są cztery złote wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej. W wieńcach umieszczone zostały następujące symbole:

W wieńcu górnym przy drzewcu widnieje herb województwa kujawsko-pomorskiego, województwa, na terenie którego stacjonuje 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Herb ustanowiony Uchwałą nr 444/2000 sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego z dnia 10 lipca 2000 r. w sprawie ustanowienia wzoru herbu, flagi i sztandaru oraz innych insygniów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Herb województwa kujawsko-pomorskiego – symbol województwa kujawsko-pomorskiego przedstawia w polu srebrnym półorła czerwonego o dziobie, języku i pazurach złotych, i półlwa czarnego o języku czerwonym i pazurach czarnych, na głowach półorła i półlwa złota korona otwarta z umieszczonymi w niej klejnotami w kolorze czerwonym. Umieszczenie tego herbu na sztandarze jest świadectwem integracji i więzi łączącej środowisko żołnierskie ze społeczeństwem, które jest zarazem fundatorem sztandaru.

W wieńcu dolnym przy drzewcu widnieją inicjały „EZ” – monogram patrona 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.

W wieńcu dolnym zewnętrznym widnieje odznaka pamiątkowa 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zgodna z ikonografią zatwierdzoną Decyzją Nr 5/MON z dnia 15 stycznia 2020 r. Odznakę stanowi Krzyż Maltański emaliowany na biało, Ministra Obrony Narodowej zakończony złotymi krawędziami. Symbolizuje on waleczność i czystość intencji w działaniach.

Na ramionach pionowych umieszczono napisy: na ramieniu górnym napis „8”, na ramieniu dolnym napis „2018” – rok utworzenia Brygady. Na ramionach poziomych umieszczono napisy: na ramieniu lewym „K-P” – skrót Kujawsko-Pomorska, na ramieniu prawym „BOT” – skrót Brygada Obrony Terytorialnej.

W wieńcu górnym zewnętrznym umiejscowiony jest Znak Cichociemnych. Znak Cichociemnych przedstawia spadającego do walki orła. Jest symbolem Cichociemnych spadochroniarzy AK. W gronie 316 żołnierzy Cichociemnych,  którzy ukończyli przeszkolenie w Wielkiej Brytanii była jedna kobieta - Elżbieta Zawacka – patronka brygady.

Umieszczone w wieńcach narożnych symbole podkreślają związek jednostki z jej historycznym rodowodem i tradycjami. Na drzewcu sztandaru umieszczonych zostało 14 gwoździ honorowych należących do przedstawicieli środowiska rządowego, samorządowego, wojskowego oraz fundatorów i rodziców chrzestnych sztandaru.

Głowica składa się z orła i podstawy, wykonanych z białego metalu. Korona, dziób i szpony są koloru złotego. Na podstawie głowicy, jej przedniej ścianie umieszczono litery „8.K-PBOT” – skrót nazwy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Głowica jest posrebrzana i matowana.

W skład Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru weszli: Przewodniczący Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru – płk Jacek Treichel oraz członkowie Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru: Mikołaj Bogdanowicz, Piotr Całbecki, Rafał Bruski, Ryszard Brejza, Maciej Glamowski, Michał Zaleski, Dorota Zawacka-Wakarecy, Włodzimierz Nekada Trepka, Lesław Welker, Bartosz Michał Bazela, mjr Waldemar Balik.

płk Marek Pietrzak (DWOT)
P. Paulina Ozdoba (8KPBOT)

Załączniki

powiązane informacje

Sztandar dla zachodniopomorskich Terytorialsów
Sztandary,  Tradycja,  Przysięgi 
Wręczenie sztandaru dla 12 Wielkopolskiej Brygady OT - relacja
Sztandary,  Tradycja,  Przysięgi 
Święto świętokrzyskich terytorialsów
Sztandary,  Przysięgi